16.1 C
18-sept.-2024

Liga 3 | Trei puncte cadou

REUȘITĂ… Etapa a III-a a Ligii 3 a adus și prima victorie în deplasare pentru CSM Vaslui, care a reușit să se impună cu 2-0 (1-0) pe terenul Bucovinei Rădăuți, campioana seriei în ediția trecută de campionat. Golurile Vasluiului au fost reușite de Vasile Buhăescu (min. 40) și Albert Cuculescu (70).

Trupa antrenată de Gabriel Crăciun și Costinel Botez a intrat în teren decisă să bifeze primul succes în deplasare din această stagiune, și după primele minute, avea deja câteva oportunități de a înscrie. Și rădăuțenii au avut ocaziile lor, însă defensiva Vasluiului nu a mai făcut greșelile din primele două etape, când a primit câte două goluri pe meci. Finalul primei reprize a fost unul perfect pentru vasluieni, experimentatul Vasile Buhăescu reușind să deschidă scorul cu cinci minute înainte de pauză. În repriza secundă, gazdele au forțat egalarea, dar cei care au înscris au fost tot CSM-eii, prin puștiul Albert Cuculescu, în minutul 70. S-a terminat 2-0, iar CSM Vaslui obține trei puncte extrem de importante în lupta pentru calificarea în play-off-ul Ligii 3, acesta fiind și obiectivul echipei în acest sezon. După trei runde, Vasluiul se află pe locul 3, cu 6 puncte, la doar un singur punct de liderul seriei, FC Bacău. CSM Vaslui a evoluat în formula: Dohotariu – Burghele (45’ Baciu), Nicolau, Tofan, Sonea, Cracea (55’ Cuzuc), Mocanu (85’ Scocîlcă), Buhăescu, Turcu (45’ Hrib), Cuculescu și Rusu (60’ Ponea). În runda următoare, „roș-alb-albaștrii” vor juca, pe teren propriu, împotriva celor de la Șoimii Gura Humorului. Partida se joacă, sâmbătă, 21 septembrie, de la ora 17:00, pe stadionul „Municipal” din Vaslui.

„Le mulțumesc din suflet jucătorilor”

Pentru că în această perioadă antrenorul Gabriel Crăciun și-a serbat ziua de naștere, jucătorii i-au oferit drept cadou victoria. „Așa cum ne așteptam și cum am declarat și înainte de meci, am avut parte de un meci greu, în fața unei echipe bune, un pic schimbată față de sezonul trecut, cu mai mulți jucători tineri, de mare calitate și cu mult entuziasm în joc. Ne-am dorit enorm să luăm cele trei puncte puncte pentru că continuitatea în rezultate pozitive este primordială. Le mulțumesc din suflet jucătorilor pentru cadoul făcut prin obținerea celor trei puncte și aștept în continuare să văd aceeași determinare la fiecare meci. Satisfacția de după victorie este răsplata pentru toată munca pe care o depunem zi de zi”, ne-a declarat antrenorul Gabriel Crăciun.