19.3 C
06-oct.-2024

Liga 3 | Înfrângeri la indigo

IDENTICE… CSM Vaslui nu a învățat nimic după eșecul de la Bacău (0-1) și a pierdut la fel cu Gloria Ultra Dorohoi, fosta Rapid Brodoc, scor 0-1 (0-1). O minge respinsă în corner, în minutul 42, avea să aducă singurul gol al partidei. Răzvan Bighiu a preluat mingea respinsă de portarul Căușanu și a înscris cu un șut la colțul lung.

Meciul a fost foarte echilibrat la început, cu două ocazii mari pentru ambele formații. Gazdele au nimerit bara, iar mai apoi Octav Cracea a fost foarte aproape de a împinge mingea în poartă, după o pasă primită de la Rusu. Finalul primei reprize a adus și singurul gol al partidei, Răzvan Bighiu înscriind cu un șut la colțul lung, după o neatenție în defensiva „roș-alb-albastră”. Ieșiți de la cabine în avantaj, jucătorii antrenorului Florin Croitoru au gestionat foarte bine repriza secundă, una în care CSM Vaslui a forțat egalarea, și-a creat câteva ocazii, dar prea puțin pentru a obține un rezultat pozitiv. Vasluienii s-au aruncat în atac, însă defensiva gazdelor a stat bine în teren și a închis culoarele. S-a terminat 1-0 pentru Gloria Ultra, iar CSM Vaslui a bifat cea de-a două înfrângere consecutivă, cu același, scor 0-1, ambele partide fiind disputate în deplasare împotriva unor echipe cu care se află în luptă pentru calificarea în play-off-ul Ligii 3. În clasament, echipa antrenată de cuplul Botez – Crăciun a coborât pe locul 5, cu 9 puncte, la două puncte în spatele Gloriei Ultra, echipă aflată pe ultimul loc care asigură calificarea în play-off și la 6 puncte de prima clasată, Știința Miroslava. În etapa viitoare, a 7-a, CSM Vaslui joacă, acasă, cu ACS USV Iași, sâmbătă, 12 octombrie, ora 15:00.