6.7 C
21-oct.-2024

Liga 3 | CSM Vaslui s-a întors cu toate punctele de la Fălticeni!

REUȘITĂ… CSM Vaslui leagă victoriile. “Roș-alb-albaștrii” obțin cea de-a doua victorie consecutivă în Liga 3 și rămân pe loc de play-off.

MAI BUNI… A doua victorie la rând și încrederea crește la CSM Vaslui. După succesul cu USV Iași (3-2), “roș-alb-albaștrii” s-au impus ceva mai clar pe terenul celor de la Șomuz Fălticeni, scor 3-1 (1-0). Golurile CSM-ului au fost reușite de Cosmin Tofan, Petru Hrib și Sebastian Țârțârău.

Meciul de la Fălticeni a început cu fotbaliștii de la CSM Vaslui în prim-plan, care au avut o evoluție consistentă în primele minute, când au și deschis scorul, în minutul 5, prin fundașul Cosmin Tofan. A urmat o perioadă echilibrată, cu ocazii de ambele părți, însă niciuna dintre formații nu a reușit să puncteze. În partea secundă, gazdele au început în forță și au restabilit egalitatea în minutul 53, prin Alexandru Savin. CSM Vaslui a reacționat destul de repede și a revenit în avantaj după 15 minute, golul fiind marcat de puștiul Petru Hrib. Pe final, Șomuz a forțat egalarea, dar cei care au înscris au fost tot vasluieni, Sebastian Țârțârău înscriind în minutul 86 pentru 3-1. Astfel, Vasluiul a obținut o victorie meritată, care o menține pe locul 4 în clasament, poziție care îi asigură calificarea în play-off. Trupa lui Costinel Botez și Gabriel Crăcun a adunat 15 puncte, la 4 puncte în spatele primei clasate Știința Miroslava. Podiumul este completat de FC Bacău și CSM Bacău, cu câte 17 respectiv 16 puncte. În etapa viitoare, ultima a turului din sezonul regulat, CSM Vaslui va juca, acasă, cu ocupanta locului secund, FC Bacău.