7.8 C
22-oct.-2024

LECTIE DE HANDBAL

HC Vaslui – LPS Piatra-Neamt 43-25 (21-10)

INSTRUCTIE… Jocul de ieri, dintre HC Vaslui si LPS Piatra-Neamt nu a avut istoric. Oaspetii au venit la Vaslui cu o echipã formatã din multi juniori, iar deznodãmântul partidei a fost clar încã din primele minute ale partidei. Vasluienii au învins cu 43-25 (21-10) si au 11 puncte în sapte meciuri.

Meci cu caracter amical în Sala Sporturilor. HC Vaslui a primit vizita celor de la LPS Piatra-Neamt, echipã aflatã pe ultimul loc în Seria A. Profitând de faptul cã a întâlnit o formatie modestã, Liviu Gugles a mai odihnit o parte din titulari si a rulat toti jucãtorii trecuti pe foaie. Vasluienii si-au etalat superioritatea încã din primele minute, când scorul arãta deja 7-2. Nemtenii reusesc si ei sã înscrie cu aruncãri de la nouã metri, însã fãrã a se apropia prea mult de trupa lui Gugles. Cei drept era si greu, mai ales cã în lotul echipei din Piatra-Neamt s-au aflat foarte multi juniori. Pânã la pauzã diferenta a crescut, iar Soare si compania au intrat la cabine cu un avantaj de 11 goluri, scor 21-10. Handbalistii vasluieni au început adormiti partea secundã si s-au trezit dupã patru minute, atunci când au înscris primul gol. A urmat un galop de sãnãtate pentru gazde, rezultatul final, 43-25 reflectând diferenta de valoare dintre cele douã echipe. Urmãtorul joc al Vasluiului va avea loc miercuri, 24 octombrie, în deplasare cu CSM Focsani. Dupã acest joc campionatul vor lua o pauzã de aproximativ trei sãptãmâni pentru meciurile echipelor nationale.