19.5 C
28-sept.-2024

Juniorul Bârlad, pe podium la Bacău Trophy

MEDALIAȚI… Performanță notabilă pentru cei mai mici dintre fotbaliștii clubului Juniorul Bârlad. Juniorii U8, născuți în anul 2016, s-a clasat pe locul trei la Bacău Trophy U18, după ce au învins în finala mică pe Star Bacău, scor 7-1.

La finele săptămânii trecute, Juniorul Bârlad a participat la turneul de fotbal “Bacău Trophy” la categoriile U8 și U12. La categoria U8 (2016), puștii bârlădeni au învins Academia Hagi (ll) (2-0), Viva Buhuși (4-1), Dinamo Bacău (6-2) și Atletico Bacău (7-3), în faza grupelor, pentru ca în semifinale să fie învinși de Academia Hagi, scor 4-5, printr-un gol primit în ultimul minut de joc. În finala mică, Bârladul învins Star Bacău cu 7-1 și a obținut locul 3, dar și trofeul de “cel mai tehnic jucător”, prin Mihnea Tăzlăoanu. La categoria U12, juniorii bârlădeni au înregistrat o remiză și trei înfrângeri: 4-4 cu Aerostar Bacău (4-4), 1-2 cu Profy Botoșani, 0-10 cu Didi Iași, 0-9 cu Viva Constanța și 1-2 cu Aripile Bacău, în jocurile de clasament. “Felicitări tuturor copiilor pentru efortul depus, mai ales că într-o singură zi au jucat 4 meciuri a câte 50 de minute. Mulțumim părinților pentru că ne sprijină activitatea sportivă a copiilor noștri”, a spus antrenorul Ovidiu Mangu.