13.3 C
22-sept.-2024

In semifinale, tot cu Burdujan (Fc Vaslui 1 – 0 International Curtea de Arges)

CALIFICARE... FC Vaslui s-a calificat asearã în semifinalele Cupei României dupã ce s-a chinuit pe toatã durata partidei cu cei de la International Curtea de Arges. Unicul gol al partidei a fost înscris de Burdujan în minutul 87, acelasi care a înscris golul calificãrii în sferturile competitiei.

Cu Stefan Stoica la tribuna oficialã si cu o echipã presãratã pe alocuri cu rezerve, cei de la International Curtea de Arges le-au fãcut viatã grea vasluienilor în partida de asearã. Trupa lui Lãcãtus a început meciul în fortã si era sã deschidã scorul chiar în primul minut, dar portarul oaspetilor are un reflex incredibil si scoate mingea trimisã de Genchev cu capul din 6 metri. Câteva minute mai târziu, sârbul Milisavljevic rateazã cu poarta goalã, trimitând balonul în barã, la coltul lung. Si nu avea sã se termine aici. În minutul 18, nici Wesley, nici Pavlovic nu-l pot învinge din câtiva metri pe excelentul portar Arcaba, care aduce în culmea disperãrii cele câteva sute de spectatori prezente pe “Municipal”. Dupã alte câteva ratãri ale Vasluiului, oaspetii ies la rampã si bifeazã prima ocazie în minutul 30, prin Itu, care rateazã singur cu Hãisan. Oaspetii intrã la cabine fãrã gol primit, dar si fãrã coechipierul Matei, care a fost eliminat dupã ce a vãzut douã cartonase galbene în doar zece minute. Aceeasi poveste si în partea a doua a jocului, cu vasluienii atacând, iar Arcaba în rol de înger pãzitor al portii argesenilor.

În minutul 63, Temwanjera înscrie, dar centralul Hategan îi anuleazã reusita pe motiv de fault în atac. Intrat în locul lui Milisavljevic, spaniolul Delgado exaspereazã tribunele când, din câtiva metri, trimite balonul cu cãlcâiul pe lângã poarta adversã. Cu trei minute înainte de final, Wesley îl gãseste excelent pe Burdujan în careu, acesta din urmã înscriind golul care a trimis Vasluiul în semifinale. scor final, 1-0, iar FC Vaslui este tot mai aproape de finala de la Iasi.