16 C
16-sept.-2024

I-AM PUS CU BOTUL PE LABE (FOTO)

FC Vaslui a demonstrat încã o datã cã este de netrecut pe teren propriu si a învins-o pe Dinamo Bucuresti cu scorul de 2-0. Golurile au fost înscrise de Wesley, în minutul 24, si de Gabriel Cânu, în minutul 48. FC Vaslui se mentine astfel la cinci puncte de prima pozitie a clasamentului, pe care acum o ocupã formatia Otelul Galati.

Peste 7000 de suporteri au umplut tribunele stadionului “Municipal” pentru a asista la o nouã victorie a fotbalistilor favoriti. Otelul Galati tocmai bãtuse la Urziceni, iar trei puncte erau absolut obligatorii pentru elevii lui Viorel Hizo, pentru ca acestia sã mai poatã spera la prima pozitie a clasamentului. “Câinii” au fost periculosi, asa cum era de asteptat, prin Torje, Alexe si Liviu Ganea, dar defensiva Vasluiului a blocat eroic toate actiunile de atac ale “alb-rosilor”. Tabela a fost modificatã pentru prima oarã în minutul 24, atunci când Wesley a reluat în poartã din opt metri, un balon trimis din corner de Adailton. Imediat dupã pauzã “galben-verzii” au rupt echilibrul tot în urma unei faze fixe. Gabriel Cânu a urcat în careul advers si a câstigat un duel aerian, învingându-l pe Naumovski din doar sase metri. Aceastã victorie îi face pe “galben-verzi” sã abordeze viitoare partide cu un moral foarte bun si sã se gândeascã la faptul cã pãstreazã sanse extrem de mari în lupta pentru titlul de campioanã.