13.6 C
09-oct.-2024

Handbal | Vasluienii, adversar accesibil în Cupa României

LEJER… CSM Vaslui poate ajunge în faza sferturilor de finală în Cupa României la handbal masculin dacă trece de CSM Oradea, echipă aflată pe primul loc în liga secundă.

ȘANSĂ… CSM Vaslui și-a aflat adversarul din turul 2 al Cupei României la handbal masculin. Echipa antrenată de Gabriel Armanu va da piept, în deplasare, cu CSM Oradea, formație care activează în liga secundă. Partida se dispută miercuri, 13 noiembrie, la Oradea.

După ce a învins-o pe Steaua București, 42-38, handbaliștii vasluieni au șanse foarte mari să ajungă în faza sferturilor de finală din Cupa României. “Roș-alb-albaștrii” vor întâlni, în deplasare, pe CSM Oradea, echipă aflată pe primul loc în Seria A a Diviziei A la handbal masculin. Orădenii au maximum de puncte după primele trei etape, la egalitate cu Universitatea Cluj. În primul tur, CSM Oradea a învins-o chiar pe “U” Cluj, scor 28-27 (16-13). Însă, până la meciul din cupă, Vasluiul va mai disputa patru meciuri în campionat, cu CSM Constanța (11 octombrie, în deplasare), Politehnica Timișoara (19 octombrie, acasă), CSM Focșani (26 octombrie, în deplasare) și Dinamo București (3 noiembrie, acasă).

“Ne vom duce să câștigăm”

Vineri, de la ora 18:00, Vasluiul are meci tare cu CSM Constanța, în deplasare, în etapa a 7-a a campionatului, iar antrenorul Gabriel Armanu spune că echipa merge la Constanța să obțină un rezultat pozitiv. “Ne sperie gândul că vom întâlni o nouă echipă puternică care evoluează în cupele europene, dar vom încerca să dăm totul pe teren, așa cum am făcut-o în primele 12 minute în meciul cu Baia Mare. E clar că la Baia Mare și Constanța, spre deosebire de Vaslui, au jucători de echipă națională, jucători foarte buni, însă noi ne vom vinde pielea scump. Ne vom duce să câștigăm și vedem ce va fi pe teren”, a spus Gabriel Armanu.