18.5 C
24-sept.-2024

Gimnastă din Bârlad, două medalii de aur la Campionatele Balcanice de la Sofia

CAMPIOANĂ… Gimnasta Miriam Giușcă (11 ani), de la CSȘ Bârlad, a fost una dintre vedetele Campionatelor Balcanice de Gimnastică Artistică. Sportiva pregătită de Ana-Maria Iordache a cucerit două medalii de aur, cu echipa României, dar și la individual compus, la categoria 10-11 ani.

Campionatele Balcanice de Gimnastică Artistică pe categorii de vârstă s-a desfășurat la Sofia, Bulgaria, la sfârșitul săptămânii trecute, iar delegația României s-a întors cu 9 medalii, dintre care 4 de aur, 3 de argint și 2 de bronz. Gimnasta din Bârlad a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului în competiția celor mai mici gimnaste, 10-11 ani, la individual compus, cu 46.365 puncte. Pe locul doi s-a clasat o altă sportivă din România, Cătălina Ciocade. Aur pentru „tricolore” și în proba pe echipe, Miriam Giușcă, Cătălina Ciocade, Iris Iordache, Aniela Tudor și Bianca Holban clasându-se peste echipele din Ungaria și Bulgaria. A fost prima participare la o competiție internațională pentru Miriam Giușcă, de la CSȘ Bârlad, care a participat la categoria Young (tinere speranțe). România a fost prezentă cu 8 sportivi: Cătălina Ciocade, Miriam Giușcă, Aniela Tudor, Bianca Holban, Iris Iordache, Andrei Gherghină, Alexandru Ionescu și Alexandru Urzică.