15.5 C
06-oct.-2024

FC Vaslui, campioana sezonului regulat

FC Vaslui a încheiat sezonul regulat cu o victorie în deplasare, scor 5-1 cu Multim Perieni, si cu numai o înfrângere în 22 de etape terminã prima parte a campionatului pe locul I. Pentru elevii lui Cezar Ionut urmeazã o perioadã de foc, în care vor încerca sã câstige play-off-ul, pentru a duce Vasluiul acolo unde îi este locul, în esaloanele superioare ale fotbalului românesc.

Duminicã, 27 mai, s-au desfãsurat meciurile ultimei runde a sezonului regulat din liga a IV-a. Printre partidele programate ieri s-a regãsit si cea de la Perieni, unde liderul clasamentului, FC Vaslui, a întâlnit ocupanta penultimului loc, Multim Perieni. Pe un teren impracticabil, echipa din localitate a rezistat un pic mai mult de 20 de minute în fata „galben-verzilor”. Cel care a deschis scorul a fost chiar antrenorul-jucãtor al vasluienilor, Cezar Ionut, care a marcat dintr-o loviturã de la 11 metri. În minutul 29, FC Vaslui înscrie pentru 2-0, prin Sebastian Târtârãu, care-l învinge pe portarul Perieniului cu un sut de la marginea careului mare. În minutul 38, Cezar Ionut duce scorul la 3-0 cu un sut de la 25 de metri si transeazã soarta celor trei puncte puse în joc. Dupã trei minute de la startul reprizei secunde, Robert Chirilã duce ecartul la 4 goluri cu un sut la coltul scurt. În ciuda superioritãtii arãtatã de vasluieni, gazdele au continuat sã atace, iar jocul i-a rãsplãtit, în minutul 62, cu un gol.Tabela a fost închisã în minutul 69, de Andrei Covãcel, care a stabilit scorul final, Multim Perieni – FC Vaslui 1-5. Cu o singurã înfrângere, trei egaluri si 18 victorii în 22 de etape, FC Vaslui terminã sezonul regulat pe primul loc în clasamentul ligii a IV-a, pozitie ce le oferã ocazia sã joace toate meciurile din play-off pe stadionul Municipal. Va urma o perioadã foarte importantã pentru „galben-verzi”, în care aportul publicului vasluian va conta enorm în realizarea obiectivului, calificarea la barajul de promovare în liga a III-a.