16.1 C
18-sept.-2024

Eșec la limită pentru CSM Vaslui

DRAMATIC… Echipa masculină de handbal a CSM Vaslui a suferit prima înfrângere în Liga Zimbrilor, în etapa a III-a, pe teren propriu, împotriva celor de la HC Buzău, scor 28-29 (11-13). Vasluienii au avut o prestație bună împotriva Buzăului și au fost foarte aproape de cea de-a treia victorie consecutivă în Liga Zimbrilor.

Totuși, ultimul minut le-a fost fatal vasluienilor, care nu au putut să fructifice atacul când scorul era egal, 28-28. Meciul de la Vaslui a oferit și câteva imagini incredibile, după ce acoperișul sălii a cedat în timpul ploii de sâmbătă. În anumite zone ale sălii a plouat ca afară, iar organizatorii au șters podeaua pe toată durata partidei. Prima repriză s-a mers umăr la umăr, cu cele două formații trecând pe rând la conducere. Cea mai mare diferență de scor a fost de doar două goluri, 5-3 sau 9-7 pentru Vaslui, respectiv 10-12 și 11-13 pentru oaspeți. Și repriza secundă a fost la fel de echilibrată, iar CSM-ul a întors de la 13-16 la 25-23. Cei care s-au dovedit mai inspirați în final de meci au fost buzoienii, în timp ce vasluienii s-au arătat nemulțumiți de arbitraj la ultima fază, când ar fi sperat să obțină o aruncare de la 7 metri. S-a terminat 28-29, iar CSM Vaslui a suferit prima înfrângere stagională, în fața unui adversar puternic care va avea un cuvânt de spus în această ediție a Ligii Zimbrilor. Pentru CSM Vaslui au marcat: Andrei Yashchanka (7 goluri), Răzvan Pavel (4), Florin Acatrinei (4), Dominik Gal (3), Marius Szoke (3), Armand Hamzic (2), Ciprian Aungurenci (2), Robert Furak (2) și Nemanja Vucicevic (1). Runda viitoare, a 4-a, CSM Vaslui va întâlni, acasă, pe CSU Suceava.