13.1 C
20-sept.-2024

Dueluri tari în Liga 4

DERBY-URI… Runda a treia a Ligii 4, programată la finalul acestei săptămâni, ne oferă multe meciuri interesante, partide care pot fi considerate derby-uri și cu implicații în lupta pentru play-off.

Cel mai atractiv meci al etapei se dispută la Huși, duminică, de la ora 10:00, acolo unde CSM Hușana dă piept cu Flacăra Muntenii de Sus. Va fi un duel tare, între două formații cu pretenții la calificarea în play-off-ul Ligii 4. CSM Hușana și Flacăra sunt neînvinse în campionat, câștigând fără probleme meciurile din prima etapă. Surpriza plăcută a începutului de campionat, FC Ghergheleu, echipă află pe locul doi în clasament, cu 6 puncte, va întâlni, acasă, pe Sporting Banca, o altă formație care are ca obiectiv calificarea în careul de ași al fotbalului vasluian. După victoria de la Șuletea (3-2), FC 2007 Gârceni speră să obțină un nou succes, pe teren propriu, împotriva nou-promovatei Unirea Dodești, în timp ce Viitorul Rebricea vrea să scoată cel puțin un punct din confruntarea cu Vitis Șuletea.

Un jucător al Olimpiei Stănilești și-a făcut temele pe stadion!

Olimpia Stănilești a trecut cu 6-3 de Ivacec Vaslui, în primul tur al Cupei României la fotbal, culoarul Ligii 5. Meciul s-a desfășurat la Vaslui, miercuri seara, pe teren de antrenament. Înainte de a intra pe teren, unul dintre fotbaliștii Olimpiei, în vârstă de doar 14 ani, și-a făcut temele pe stadion! Elev în clasa a IX-a la Colegiul „Cuza Vodă” din Huși, Alexandru Balan a fost rezervă la Olimpia și pe toată durata primei reprize și-a făcut temele. A fost trimis în teren în repriza secundă și a reușit să-și treacă numele și pe lista marcatorilor.