19 C
23-sept.-2024

Din nou pe podium

Atletism

MEDALII… Atleta Cristina Balaur mai dã o loviturã si obtine o nouã medalie. Vasluiana a cucerit medalia de bronz în proba de 5.000 de metri la Campionatele Nationale Scolar de atletism.

Un nou rezultat excelent pentru atleta Liceului cu Program Sportiv Vaslui, Cristina Balaur. Sportiva pregãtitã de Elena Bogos si Viorica Pintilie s-a clasat pe locul trei la Campionatele Nationale Scolare de atletism, în proba de 5.000 m. Cristina a mai concurat si în proba de 1.500 de metri, unde s-a clasat pe locul sase. În acest an, Cristina Balaur a luat aurul la concursul international “Moldovan Youth Challenge” 2019 – Chisinãu, locul 1 la Olimpiada Nationalã a Sportului Scolar în proba de 2.000 m, bronz în proba de 1.500 de metri la Campionatul National de atletism în salã juniori 1 si campioanã la Nationalele de la Bacãu, junioare 3. Medalii de bronz au mai obtinut si Maria Blãnaru, de la LPS Vaslui, în proba de 3.000 metri, si bârlãdeanca Alexandra Vamã (CSS Bârlad), la 3.000 de metri obstacole. La masculin, Alexandru Bârlescu (LPS Vaslui) s-a clasat pe locul 4 la 1.500 metri.