16.5 C
27-oct.-2024

CSM Vaslui, zdrobită de FC Bacău în Liga 3!

LA SCOR… CSM Vaslui s-a făcut de râs și a pierdut derby-ul cu FC Bacău, scor 0-5. Fotbaliștii vasluieni au fost de nerecunoscut și au primit o adevărată lecție de fotbal.

INCREDIBIL… CSM Vaslui a suferit una dintre cele mai rușinoase înfrângeri de pe teren propriu din Liga 3. “Roș-alb-albaștrii” au fost învinși fără drept de apel de FC Bacău, scor 0-5 (0-3), în ultima etapă a turului. CSM-eii s-au prezentat ca mieii la tăiere, iar Bacăul a fost peste la toate capitolele.

Băcăuanii au început în forță meciul și au reușit să deschidă scorul încă din minutul 4, prin Alexandru Aftanache, care a trimis în plasă de la marginea careului de 16 metri, cu o execuție surprinzătoare, ce l-a prins nepregătit pe puștiul Căușanu. Vasluienii puteau egala pe tabelă în minutul 23, dar Robert Rusu, scăpat singur cu portarul oaspeților, a trimis pe lângă poartă. Băcăuanii au profitat din plin de greșelile din defensiva CSM-ului și au mai înscris de două ori până la pauză, prin George Cîrstean (27 – din penalty) și Andrei Pavel (39). Repriza secundă a fost la fel de dezastruoasă, băcăuanii reușind să mai puncteze de două ori, Cîrstean (54) și Ciumașu (85) ducând scorul la un neverosimil 0-5! Echipa vasluiană a fost de nerecunoscut, fiind depășită la toate capitolele. A lipsit atitudinea, agresivitatea, dar și organizarea tactică, însă s-a văzut și o diferență mare de valoare între cele două formații. În urma acestui rezultat, formația antrenată de cuplul Crăciun – Botez rămâne în zona de play-off, cu 15 puncte, la egalitate cu Gloria Ultra Dorohoi, echipă care se află pe locul 4, ultimul care asigură calificarea în play-off. În etapa următoare, prima a returului, Vasluiul joacă, acasă, cu Ceahlăul Piatra-Neamț II.

Câți spectatori au asistat la meciul cu FC Bacău

Deși duelul dintre CSM Vaslui și FC Bacău era un meci între două echipe cu pretenții la calificarea în play-off, suporterii nu s-au înghesuit să vadă la lucru echipa vasluiană. La partida de sâmbătă au asistat puțin peste 100 de spectatori, o asistență mai scăzută față de meciurile trecute disputate pe teren propriu.

Liga 3, etapa a 9-a:

• Bucovina Rădăuți – Gloria Ultra 1-1 (0-1)
  • Șoimii Gura Humorului – Știința Miroslava 0-3 (0-2)
  • CSM Bacău – Ceahlăul Piatra Neamț II 3-1 (1-1)
  • CSM Vaslui – AS FC Bacău 0-5 (0-3)
  • USV Iași – Șomuz Fălticeni 4-1 (3-1)

Clasamentul Ligii 3, Seria 1:

Loc   Echipă                   M      V       E       Π       Gm-Gp       Puncte

1        Știința Miroslava  9        7        1        1        30-10          22

2        FC Bacău             9        6        2        1        21-7            20

3        CSM Bacău         9        6        1        2        12-10          19

4        Gloria Ultra          9        4        3        2        13-5            15

5        CSM Vaslui          9        5        0        4        16-16          15

6        Bucovina Rădăuți  9       4        2        3        8-10            14

7        Ceahlăul II           9        2        1        6        8-16            7

8        Șomuz Fălticeni    9        1        3        5        7-17            6

9        Gura Humorului      9        1        2        6        7-19            5

10      USV Iași             9        1        1        7        11-23          4