12.2 C
13-oct.-2024

CSM Vaslui, aproape de o surprizã

ÎNVINSI PE FINAL… Desi a avut în fata un adversar redutabil, CSM Vaslui a fost foarte aproape sã producã surpriza în Liga Zimbrilor. Condusã cu 32-31, echipa vasluianã a ratat ultimul atac, iar constãntenii au reusit sã câstige partida, înscriind în ultimele secunde de joc: 33-31.

CSM Constanta a început bine meciul si avea 4 goluri în fatã la mijlocul primei reprize. Pânã la pauzã, diferenta a mai crescut putin, iar constãntenii conduceau cu 19-14. De altfel, gazdele au condus pe toatã durata partidei, diferenta maximã fiind de 6 goluri, în chiar startul reprizei secunde. Însã, handbalistii pregãtiti de Gabriel Armanu au avut o reprizã secundã foarte bunã, fiind foarte aproape sã detoneze „bomba” etapei. În ultimul minut, la scorul 32-31 pentru Constanta, CSM-ul a avut atacul, dar Amihãesi a ratat incredibil din pozitie de unu la unu cu portarul advers. În ultimele secunde de joc, Constanta a mai punctat o datã, iar meciul s-a încheiat cu 33-31 pentru CSM Constanta. CSM Vaslui: Cioatã, Tenghea – Acatrinei (7 goluri), Aungurenci (5), Hamzic (4), Yashchanka (3), Husanu (3), Popa (2), Vucicevic (2), Szoke (1), Pavel (1), Amihãesi (1), Ionescu (1), Gal (1) si Ungureanu. În urma acestui rezultat, CSM Vaslui rãmâne pe locul 10 în clasament, cu 6 puncte, urmând ca în etapa viitoare, a 8-a, sã joace, acasã, cu Politehnica Timisoara, sâmbãtã, 19 octombrie.