16.5 C
17-sept.-2024

CSM Făgăraș – CSM Vaslui 25-26 (11-10) | Vasluiul a urcat pe locul 4 în Liga Zimbrilor!

ÎN FORMĂ… CSM Vaslui s-a impus la un gol, 26-25, la Făgăraș, în etapa a doua a Ligii Zimbrilor. A fost o dispută extrem de echilibrată, al cărei deznodământ a stat sub semnul întrebării până la final.

În fața unei săli pline și fierbinți, handbaliștii vasluieni au început perfect meciul și s-au instalat la conducere încă din start. Au avut 5-2, cea mai mare diferență de scor a meciului, dar și 7-6. Ușor, ușor, gazdele au revenit în meci, iar la pauză au trecut în avantaj, 11-10. O primă repriză cu puține goluri, în care ambele defensive și-au făcut pe deplin treaba. Partea secundă a fost mult mai echilibrată, niciuna dintre echipe nereușind să se desprindă la o diferență mai mare de un gol! S-a mers cap la cap până la final. Așa cum au demonstrat-o și în confruntarea cu CSM București (28-27), handbaliștii antrenați de Gabriel Armanu au gestionat extrem de bine finalul de meci, reușind o nouă victorie la limită, dar foarte importantă, 26-25. Cel mai bun marcator al Vasluiului a fost interul Florin Acatrinei, cu 8 reușite. După două etape, Vasluiul este pe locul 4, cu 6 puncte, poziție pe care nu a atins-o niciodată de când a promovat în prima ligă. În meciul următor, CSM-ul întâlnește, acasă, pe HC Buzău, formație care ne-a învins în ultimele două amicale. Partida se joacă sâmbătă, 14 septembrie, la Vaslui.