Secretarul general al PDL, Vasile Blaga, s-a retras, luni, din comisia de organizare a Convenţiei Naţionale a PDL din cauza calităţii sale de candidat la conducerea partidului fiind înlocuit de către Radu Berceanu.
Şedinţa de luni a Biroului Permanent Naţional s-a terminat după aproximativ 20 de minute, motivul fiind programul de depunere a moţiunilor pentru preşedinţia partidului. În scurta şedinţă, liderii PDL au decis să-i acorde lui Theodor Paleologu derogarea de la vechimea necesară pentru a candida la preşedinţia partidului.
În al doilea rând, Radu Berceanu i-a luat locul lui Vasile Blaga în comisia de organizare a alegerilor. „Domnul Blaga s-a retras din comisia de organizare a Convenţiei, lucru firesc deoarece domnia sa candidează pentru şefia partidului şi locul domniei sale a fost luat de domnul Radu Berceanu”, a anunţat purtătorul de cuvânt al PDL, deputatul Sever Voinescu.
REALITATEA.net