13.6 C
09-oct.-2024

Bârlădeanul Aurel Aniță, rezultate de excepție la Campionatul Balcanic din Muntenegru

PERFORMANȚĂ… Aurel Aniță, cel mai titrat atlet veteran din județ, a cucerit patru medalii la la Campionatul Balcanic de atletism în aer liber din Muntenegru. Bârlădeanul în vârstă de 69 de ani a concurat la categoria plus 65 de ani, în probele de 2.000 de metri obstacole, 800 metri, 3.000 de metri și ștafetă balcanică.

Aurel Aniță a devenit campion balcanic în probele de 2.000 obstacole (cursă încheiată în 10:11,30) și ștafetă balcanică (800 m – 400 m – 200 m și 100 m), alături de alți trei atleți români. În proba de 800 metri, bârlădeanul legitimat la CS Politehnica Iași a cucerit medalia de argint (2:56, 37) și a devenit vicecampion balcanic, pentru ca în proba de 3.000 metri să se claseze pe locul trei, cucerind bronzul (13:56,79). Campionatul Balcanic de atletism în aer liber s-a desfășurat în perioada 27-29 septembrie, în localitatea Bar, din Muntenegru. Competiția a fost rezervată atleților veterani și a fost organizată pe mai multe categorii de vârstă, atât la masculin, cât și la feminin.