15 C
23-sept.-2024

Am rãmas pe trei

Clasament nemodificat

LA FEL…În ciuda înfrângerii de vineri, cu liderul AFK Miercurea Ciuc, scor 0-1, Atletico Vaslui a rãmas, în continuare, pelocul 3 în clasamentul seriei I a ligii a III-a. Si asta datoritã rezultatului de la Miroslava, unde echipa din localitate si principala urmãritoare a vasluienilor a remizat cu AFC Hãrman, scor 3-3.

Dupã o pauzã de aproape trei luni, liga a III-a a revenit în atentia publicului spectator cu meciurile etapei a 16-a. O rundã în care gruparea vasluianã a fost învinsã, pe teren propriu, de liderul seriei, AFK Miercurea Ciuc, cu scorul de 1-0. Desi n-au avut efectuate decât cinci antrenamente în toatã perioada de pregãtire, elevii lui Gabi Crãciun au fãcut un joc bun, care se putea încheia cu un rezultat pozitiv, dacã oaspetii nu înscriau golul victorios la ultimele faze ale partidei. Celãlalt meci pentru podiumul clasamentului s-a jucat la Miroslava, unde echipa gazdã primit vizita ocupantei locului doi, AFC Hãrman. A fost 2-1 la pauzã pentru oaspeti, însã Stiinta a reusit sã revinã în partea a doua, scotând o remizã care o mentine în lupta pentru primele locuri în ierarhia seriei. Penalizatã cu 40 de puncte de Federatia Românã de Fotbal, ca urmare a unor datorii neplãtite, Sporting Club Bacãu a pierdut confruntarea de pe teren propriu cu Avântul Valea Mãrului, printr-un autogol marcat de Pavel, în minutul 78 al partidei. În urma rezultatelor din etapa a XVI-a, echipa vasluianã de fotbal a rãmas pe locul 3 în clasament, la egalitate de puncte cu formatia de pe 4, Stiinta Miroslava, ambele având 29 de puncte.

Rezultatele etapei a XVI-a a seriei I, liga a III-a

Olimpia Râmnicu Sãrat – CSM Pascani 2-1
Bogdan Bãlan (12), Marius Târâlã (33) / Mihai Macovei (3)
Atletico Vaslui – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 0-1
Bonifac Csonka (87)
CSM Roman – AFC Odorheiu Secuiesc 1-1
Cosmin Tapu (34) / Benjamin Bagoly (88)
Aerostar Bacãu – Sportul Chiscani 3-1
Ionut Artenie (78), Teodor Ignea (84), Ionut Chirilã (87) / Tihuc (88)
Stiinta Miroslava – AFC Hãrman 3-3
Tãcutanu (45 – pen.), Marius Chelaru (78), Eduard Sandu (81) / Serban Moraru (1), Emil Popa (22), Florin Stângã (71)

1       AFK Miercurea Ciuc    15     11     3       1       32-8           36

2       AFC Hãrman               15     9       4       2       33-12         31

3       Atletico Vaslui            15     9       4       2       35-15         29

4       Stiinta Miroslava 15     9       4       2       31-20         29

5       ACS Râmnicu Sãrat      15     8       2       5       23-16         26

6       CSM Roman                15     8       2       5       26-24         26

7       Aerostar Bacãu           15     7       4       4       25-16         25

8       Sporting Liesti            15     7       2       6       19-16         23

9       Metalosport Galati      14     5       3       6       13-19         18

10     Valea Mãrului             15     5       1       9       23-42         16

11     Cetate Râsvov            15     4       3       8       15-20         15

12     CSM Pascani               15     3       1       11     20-39         10

13     Odorheiu Secuiesc      15     2       3       10     14-40         9

14     Sportul Chiscani 15     2       2       11     10-30         8

15     SC Bacãu                   15     4       4       7       26-28         -28