BotosaniMoldova

Super-capra din nordul României: noua rasă care ar putea schimba piața lactatelor

La una dintre cele mai importante stațiuni de cercetare zootehnică din România, specialiștii lucrează la crearea unei noi rase de capră, care ar putea aduce schimbări importante pe piața lactatelor. Noua rasă ar urma să se remarce prin calitățile deosebite ale laptelui, inclusiv prin gustul și proprietățile sale.

În România, se lucrează la o nouă creație biologică în domeniul zootehniei. Este vorba despre o nouă rasă de capră, cu un lapte deosebit. Cercetările și munca genetică au loc la Stațiunea de Cercetare a Ovinelor și Caprinelor Popăuți, județul Botoșani, una dintre cele mai renumite din România, mai ales după obținerea unei rase de oaie, unicat la nivel european.

Este vorba despre faimoasa rasă karakul de Botoșani, renumită pentru calitatea pielicelelor. De altfel, karakul de Botoșani este o adevărată senzație pe piețele arabe, fiind considerată o delicatesă. În plus, de-a lungul timpului au fost realizate, prin încrucișări și tehnologie genetică, mai multe variante și linii de culoare pentru pielicelele rasei karakul, inclusiv varietatea de culoare roz, unică în lume.

Super-capra cu lapte special de la Popăuți

Stațiunea de Cercetare de la Popăuți a trecut prin transformări profunde în ultimul deceniu, fiind efectuate reabilitări, modernizări și investiții importante. În plus, a fost coagulat un colectiv de tineri cercetători în domeniul zootehniei, care lucrează la noi creații biologice. Una dintre acestea, aflată într-un stadiu avansat de cercetare și realizare, este o nouă specie de capră. Practic, este o încrucișare între o faimoasă rasă de origine nord-est africană și o rasă autohtonă. Evident, cu ameliorările genetice de rigoare.

„În planul nostru de cercetare avem o nouă creație biologică. Și aici vorbim, la specia caprine, de o creație rezultată prin folosirea unor reproducători masculi din rasa anglo-nubiană, cu caprine din rasa locală. Suntem destul de avansați din punctul ăsta de vedere. Probabil că în anii următori vom veni în fața fermierilor cu o nouă creație biologică”, precizează Ionică Nechifor, director al Stațiunii de Cercetare Popăuți…https://adevarul.ro/stiri-locale/botosani/super-capra-din-nordul-romaniei-noua-rasa-care-ar-2551791.html

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button