Extern

„Am crezut că e cutremur”. Momentul în care o viitură devastatoare spulberă totul în cale: peste 160 de morți în Nepal

Cel puțin 162 de persoane au murit în Nepal, după o viitură devastatoare produsă miercuri pe râul Bhotekoshi, în urma unei avalanșe care a blocat cursul unui afluent în partea chineză a frontierei. Sute de persoane sunt în continuare date dispărute, printre acestea și turiști străini. De asemenea, pagubele materiale sunt uriașe.

UPDATE 10.15 Bilanțul provizoriu a crescut la 168 de morți

Bilanțul provizoriu al dezastrului din Nepal și Tibet a ajuns la cel puțin 168 de morți, în timp ce peste 1.300 de persoane sunt date dispărute.

Echipele de intervenție continuă operațiunile de căutare și salvare, inclusiv cu ajutorul elicopterelor, în condiții extrem de dificile.


UPDATE 10.00 Președintele României a transmis condoleanțe după incidentul tragic din Nepal

Nicușor Dan a transmis un mesaj de condoleanțe după viiturile devastatoare produse în Nepal și regiunea Tibet din China.

„Sunt profund îndurerat de pierderea tragică de vieți omenești și de ravagiile provocate de inundațiile din Nepal și China. Transmit condoleanțe sincere familiilor celor care și-au pierdut persoanele dragi și le doresc putere echipelor de salvare care îi caută pe cei dispăruți”, a transmis șeful statului pe X.

Viitura a distrus case, clădiri și infrastructură publică. Oamenii și animalele au fost luați de ape

Viitura s-a produs în jurul orei 9.00, fără avertisment și în condițiile în care în zonă nu erau raportate precipitații. Avalanșa a blocat temporar cursul râului Lhende, în Tibet, iar apa acumulată s-a revărsat brusc și a format un val uriaș care a măturat localități, drumuri, poduri și infrastructură, relatează publicația Kathmandu Post.

Prima localitate lovită a fost Timure, în apropierea frontierei dintre Nepal și China, unde o mare parte din așezare a fost distrusă.

Rajendra Dhungana, șeful biroului vamal din districtul Rasuwa, a povestit că a crezut inițial că are loc un cutremur, după ce a simțit pământul vibrând…https://adevarul.ro/stiri-externe/in-lume/am-crezut-ca-e-cutremur-momentul-in-care-o-2552335.html

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button