National

Recorder: Generalul Pahonțu, șeful SPP, a participat la masacrul din 21 decembrie 1989 și la represiunea din Piața Universității, de dinainte de Mineriadă

Potrivit unei investigații publicate de Recorder și nenegată de șeful SPP, Lucian Pahonțu a făcut parte din forțele de represiune contra manifestanților democratici în două momente cruciale din istoria recentă a României. 

  • În toate statele din Estul Europei, comunismul a căzut după ce oamenii au ieșit în stradă. Dar singurul regim care a pus militarii să tragă în propriul popor a fost cel de la București. În ultima noapte a „regimului Ceaușescu”, un pluton de Securitate condus de Lucian Pahonțu a a fost prezent în locul cel mai sângeros al represiunii.
  • Lucian Pahonțu, 61 de ani, conduce SPP de 21 de ani. S-a pensionat în 2024, dar a rămas cu contract la SPP, pe care-l coordonează în continuare.
  • În iunie 2025, la prima conferință de presă în calitate de președinte, Nicușor Dan a fost întrebat de HotNews dacă e eficient pentru democrație ca șefii de servicii secrete să stea în funcție 20 de ani și dacă îl va păstra pe Pahonțu ca șef al SPP. Nicușor Dan a răspuns că „o să am o evaluare”. Lucian Pahonțu a rămas șef al SPP.

„Cel mai influent și mai longeviv șef de serviciu secret din România rezistă de peste 20 de ani la vârful statului român, reușind să-și cosmetizeze CV-ul și să ascundă cea mai sensibilă parte a carierei sale militare”, susține jurnalista Alexandra Șerban, în articolul publicat miercuri, 26 august, în Recorder.

„Lucian Pahonțu a activat ca ofițer în Trupele de Securitate din 1987 până în 1990”, scrie Recorder.

Ultima noapte a comunismului și cea mai sângeroasă

„La Revoluție, Pahonțu a făcut parte din forțele de represiune trimise de Nicolae Ceaușescu să înăbușe protestele izbucnite în București, în după-amiaza zilei de 21 decembrie 1989. Conform mai multor documente descoperite de Recorder, Lucian Pahonțu a fost prezent în acea noapte în zona baricadei de la Intercontinental, unde trupele armate au omorât 48 de oameni și au arestat sute de manifestanți”.

Baricada de la Inter a fost locul unde, pe 21 decembrie 1989, s-au coalizat, au rezistat și au fost împușcați primele grupuri de manifestanți din București care s-au adăugat protestelor începute pe 16 decembrie la Timișoara.

Proteste contra comunismului au fost în toate țările de Est. Dar România a fost singura în care forțele de ordine, MAI, Securitate și Armată, au tras în propriul popor.

Conform Recorder, documentele probează că Pahonțu a fost în pe 21 decembrie în centrul Bucureștiului, de partea regimului comunist din România, singurul care a aplicat represiunea armată.

„Lucian Pahonțu a evitat să răspundă la întrebările pe care i le-am transmis cu privire la informațiile care privesc biografia sa și s-a rezumat să spună că «întreaga sa activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale și cu principiile solide care guvernează activitatea militarilor, precum loialitate și devotament față de țară, onoare, demnitate și integritate»”, susține Recorder…https://hotnews.ro/generalul-pahontu-seful-spp-a-participat-la-masacrul-din-21-decembrie-1989-si-la-represiunea-din-piata-universitatii-de-dinainte-de-mineriada-2333671

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button