ANALIZÃ… Timp de mai multe zile, doi reprezentanti ai Organizatiei pentru Securitate si Cooperare în Europa (OSCE) se vor afla la Vaslui unde vor purta discutii atât cu reprezentantii societãtii civile cât si cu cei ai partidelor politice, principalul subiect fiind alegerile prezidentiale din luna mai a acestui an. În întâlnirea de ieri cu câtiva reprezentanti ai societãtii civile, cei doi oaspeti au fost interesati si despre alegerile anulate de anul trecut, încercând sã adune cât mai multe date despre motivele care au dus la aceastã situatie.
Întreaga delegatie OSCE a fost primitã, luna trecutã, la Autoritatea Eelectoralã Permanentã, de cãtre presedintele interimar al institutiei, Zsombor Vajda. „În cadrul reuniunii, au fost oferite informatii cu privire la demersurile si activitãtile initiate de cãtre Autoritatea Electoralã Permanentã în vederea organizãrii alegerilor prezidentiale din acest an, astfel încât scrutinul sã se desfãsoare cu respectarea standardelor europene si internationale în domeniu”, a subliniat AEP. Totodatã, cu ocazia întrevederii, reprezentantii OSCE/ODIHR au detaliat calendarul activitãtilor Misiunii Limitate de Observare a Alegerilor Prezidentiale 2025 din România. Misiunea se desfãsoarã la initiativa prim-Ministrului României, care a aprobat reiterarea invitatiei ca OSCE/ODIHR sã observe alegerile prezidentiale din luna mai 2025. „Observarea alegerilor de cãtre OSCE/ODIHR este o practicã uzualã la nivel international, care vizeazã asigurarea transparentei procesului electoral si validarea bunei functionãri a mecanismelor institutionale implicate în organizarea si desfãsurarea alegerilor. OSCE/ODIHR efectueazã misiuni de observare a alegerilor pentru a evalua mãsura în care procesele electorale respectã libertãtile fundamentale si principiile egalitãtii, universalitãtii, pluralismului politic, încrederii, transparentei si responsabilitãtii”, mai spune AEP.
11 echipe împãrtite în toatã tara
Dupã vizita de la AEP, reprezentantii OSCE au pornit munca pe teren. Acestia s-au împãrtit în 11 echipe, fiecãrei echipe revenindu-i un numãr de patru judete. Judetul Vaslui a fost grupat alãturi de Galati, Vrancea si Bacãu, responsabilii pe aceastã zonã fiind Michael si Astrid. Cei doi s-au întâlnit ieri cu mai multi tineri din municipiul Vaslui, dar si cu reprezentantii unui partid politic. La finalul vizitei din România, echipa OSCE va întocmi un raport cu privire la alegerile prezidentiale, reflectând în el si opiniile celor intervievati.
Cine sunt reprezentanții societății civile din Vaslui?? Este așa ceva la Vaslui? Daca este nu cumva sunt tot din rândul partidelor politice?? Din câte știu nu sunt reprezentat de nimeni undeva anume.