30 C
29-iun.-2024

CSM Vaslui – CSM Oradea 37-30 (17-17) | CSM Vaslui, victorie în primul meci de baraj

REUȘITĂ… CSM Vaslui a început cu dreptul turneul de baraj de la Făgăraș, câștigând astăzi primul meci, 37-30 (17-17) cu CSM Oradea. Handbaliștii vasluieni s-au chinuit 40 de minute cu echipa care s-a clasat pe locul 3 în Divizia A, dar și-au revenit în repriza secundă, câștigând fără probleme.

CSM Vaslui e la un singur meci de salvarea de la retrogradare, după ce a învins CSM Oradea, în prima etapă a barajului de menținere/promovare în Liga Zimbrilor. Jocul vasluienilor a fost departe însă de cel arătat în ultima etapă a sezonului regulat cu CSM Sighișoara. Prima repriză a fost una extrem de echilibrată, una în care Oradea a jucat curajos și a profitat de pasivitatea apărării noastre. Antrenorul Ovidiu Mihăilă a luat time-out și a avut un discurs dur la adresa jucătorilor, acuzându-i de lipsă de atitudine și de respect față de ei. Până la pauză nu s-a schimbat nimic, iar cele două formații au intrat la vestiare la egalitate, 17-17. În repriza secundă s-a mers umăr la umăr până în minutul 40, când Vasluiul s-a desprins la trei goluri, 25-22. Handbaliștii vasluieni au pus stăpânire pe joc, Chiratcu a fost cel mai bun marcator al meciului, cu 11 reușite, iar portarii Petrilă și Cioată au făcut diferența. S-a terminat 37-30 și CSM-ul a făcut un pas important în lupta pentru evitarea retrogradării. Golurile Vasluiului au fost reușite de Chiratcu (11), Szoke (4), Dragon (4), Popa (4), Amihăesi (3), Soare (2), Glendza (2), Hușanu (2), Ionescu (2), Yashchanka (1), Vucicevic (1) și Acatrinei (1). Sâmbătă, de la ora 14:00, Vasluiul înfruntă CSM Făgăraș. În celălalt meci, Steaua București a învins CSM Făgăraș, scor 40-31.