spot_img
spot_img
-1.4 C
Vaslui
05-feb.-2025

Accident de muncă mortal la un abator din Vaslui: un bărbat și-a strivit capul într-o platbandă

- Advertisement -

TERIBIL… Un accident de muncă, soldat cu moartea unei persoane, a avut loc, miercuri, la un abator de pui din municipiul Vaslui, unde un bărbat a rămas prins într-un utilaj folosit la ambalarea produselor. Conform reprezentanților SAJ Vaslui, echipajele medicale au fost alertate în jurul orei 6:00 dimineața asupra faptului că un lucrător în vârstă de 48 de ani și-ar fi blocat capul într-o platbandă. Cadrele medicale ajunse la fața locului au fost nevoite să declare decesul, victima suferind răni incompatibile cu viața. O echipă de criminaliști a Poliției Vaslui a demarat cercetările în acest caz, care este cercetat din punctul de vedere al unui accident de muncă. De asemenea, inspectorii ITM vor desfășura cercetări în vederea stabilirii circumstanțelor în care s-a produs incidentul și dacă au fost respectate toate normele legale privind securitatea la locul de muncă.

Potrivit reprezentanților ITM Vaslui, bărbatul era angajat cu forme legale la abatorul de pui aparținând societății Safir și se ocupa de manipularea mărfii. Miercuri dimineața, Dumitru D. a fost prins de platbanda folosită la ambalarea produselor. Acel utilaj avea o ușă de vizitare, iar muncitorul și-a prins capul acolo și a fost strivit, moartea survenind pe loc. Un coleg, care ulterior a sunat și la 112, a fost martorul teribilului incident. Deși protocoalele spun că în astfel de cazuri se trimite ambulanță cu medic, tip C1, la accidentul de miercuri dimineață a fost alocat echipaj cu asistent medical, care nu a mai putut face nimic pentru a-i salva viața. Sursele noastre spun că viața bărbatului nu putea fi salvată sub nicio formă, acesta suferind răni foarte grave la nivelul capului. Pe fir a intrat Inspectoratul Teritorial de Muncă Vaslui, dar și poliția care urmează să stabilească, cu exactitate, împrejurările în care s-a produs acest accident de muncă. “La data de 1 iunie 2022, ora 6.35, Poliția Municipiului Vaslui a fost sesizată cu privire la producerea unui deces, în urma unui accident de muncă, la un operator ecomonic din municipiul Vaslui, str. Podul Înalt. În cauză se efectuează cercetări pentru stabilirea împrejurărilor în care s-a produs decesul unui bărbat de 48 de ani, din comuna Ștefan cel Mare, județul Vaslui, fiind întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de ucidere din culpă, neluarea măsurilor legale de securitate și sănătate în muncă și nerespectarea măsurilor legale de securitate și sănătate în muncă”, a declarat Bogdan Gheorghiță, purtătorul de cuvânt al IPJ Vaslui. Am încercat să contactăm telefonic și conducerea societății pentru a cere un punct de vedere cu privire la incidentul de miercuri dimineața, însă aceasta nu a răspuns la telefon.

- Advertisement -
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Ultimele Știri
Ultimele Știri

9 COMENTARII

  1. Ancheta ar trebui extinsa la toti colegii dansului de munca. Se intamplau lucruri bizare acolo, d-l Diaconu era agresat fizic la locul de munca de unii colegi periodic si nu trebuie exclusa posibilitatea unei glume proaste facuta de unul din colegi sau sa fi fost chiar omucidere ci nu ucidere din culpa.
    De asemenea nu trebuie exclusa nici varianta unei epuizari fizice , acel om muncea de la 05.00 pana la 18.00 zilnic. Sunt 13 ore de munca epuizanta totusi….

  2. Mai multe afaceri, mai multe locuri de munca pentru locuitorii judetului, asta cred ca e ce vrea fiecare, bunastare, nu saracie. Insa,sa nu uitam de protectia si siguranta angajatului la locul de munca, ceea ce la noi nu prea mai exista. Este regretabil ce s_a intamplat!

  3. Oameni buni, pana nu vom înțelege câta munca, stres, riscuri, sacrificii, implicare si presupune o afacere, rămânem la stadiul de invidie si speculații! Pana nu vom conștientiza ca, mai multe afaceri inseamna mai bine ot noi, vom continua a trai in sărăcie lucie!

  4. Nu e singurul accident care s_a produs acolo; angajatii au preferat sa taca, de frica sa nu fie dati afara iar acum acest eveniment tragic s_a produs.
    Cei de la ITM nu fac controale inopinante, sa verifice conditiile de lucru/echipamente, s.a.m.d?

    • cei de la ITM sunt la mana lui Safir cum au mai fost si in alte cazuri de accidente de munca musamilizate de ITM intamplate la abator. Deja se stie raspunsul, mortul este vinovat……. nu-i asa domnilor de la ITM ???? Cat va da Safir si de data asta sa inchideti ochii hotilor ????

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.