Local

Reprezentanții Consiliului Județean Vaslui, la întâlnire cu președinții de raioane partenere din R. Moldova

ACȚIUNE… La întâlnire s-a discutat pe marginea proiectelor derulate în comun, ce îl au în prim-plan pe marele voievod Ștefan cel Mare.

PROIECTE… O delegație a Consiliului Județean Vaslui a participat ieri la o întâlnire cu președinții raioanelor partenere din R.Moldova, respectiv Cimișlia, Anenii Noi, Nisporeni și Strășeni, ce a avut loc la Biblioteca Națională din Chișinău. Aceștia au discutat pe marginea proiectelor derulate în comun, ce îl au în prim-plan pe marele voievod Ștefan cel Mare. Unul dintre acestea prevede intervenții de stabilizare a terenului pe care este amplasată statuia ecvestră a domnitorului, consolidarea și restaurarea soclului, refacerea celor două terase, curățarea statuii din bronz, refacerea patinei la statuie, dar și la cele două basoreliefuri, restaurarea treptelor și alte lucrări necesare pentru a pune în valoare ansamblul monumental și valorificarea sa în scop turistic.

De asemenea, pe un teren adiacent celui pe care se afla monumentul, care este în domeniul public al Comunei Muntenii de Jos, se vor realiza un parc tematic „Ctitorii ștefaniene”, un teatru de vară cu 350 locuri care va oferi posibilitatea susținerii unor evenimente culturale și un spațiu în aer liber dedicat susținerii unor evenimente de tipul târgurilor cu produse tradiționale. „Avem deja aprobate două proiecte transfrontaliere, prin care dorim să reabilităm și să dezvoltăm Ansamblul monumental Statuia ecvestră a domnitorului Ștefan cel Mare, situat în satul Băcăoani. Primul este în parteneriat cu raionul Soroca, iar proiectul prevede restaurarea și conservarea platoului de recreere de la baza grupului statuar cu cele două fântâni arteziene de mari dimensiuni, care se întinde de la limita cu drumul național DN 24 până la baza scărilor, precum și a obeliscului din bronz aflat pe axa monumentului pe partea opusă a drumului național DN 24. Al doilea proiect prevede pe de o parte, reabilitarea a două obiective majore, de patrimoniu cultural și istoric din zona transfrontalieră Vaslui – Hâncești, dedicate erei lui Ștefan cel Mare, respectiv ansamblul monumental de la Podul Înalt, județul Vaslui – monument de patrimoniu și Muzeul Ciuciuleni din raionul Hincesti-Republica Moldova-obiectiv inclus în hubul turistic al raionului, și pe de altă parte, crearea de festivaluri și evenimente care să promoveze obiceiurile și tradițiile locale”, a precizat președintele Consiliului Județean Vaslui, Dumitru Buzatu.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button