12.1 C
21-sept.-2024

HC Vaslui, o nouã victorie categoricã

Universitas Iasi – HC Vaslui 25-35 (11-16)

FÃRÃ EMOTII… Vasluiul merge ceas în campionat, 15 victorii si un singur esec. Trupa pregãtitã de Leonard Bibirig a câstigat la o diferentã categoricã de puncte confruntarea din deplasare cu HC Universitas Iasi, scor 35-25 (16-11).

HC Vaslui a obtinut, sâmbãtã, o nouã victorie în fata formatiei HC Universitas Iasi, scor 35-25 (16-11) si rãmâne pe primul loc în seria A a Diviziei A la handbal masculin. Prima reprizã a meciului a fost echilibratã. Pe fondul unor greseli în atac ale echipei pregãtite de Leonard Bibirig, iesenii au tinut aproape de vasluieni. Cu sapte minute înainte de pauzã, Vasluiul conducea cu 10-9, moment în care Sandu Iacob si compania au apãsat pe acceleratie, reusind sã se desprindã pe tabelã, 16-11, la pauzã. Repriza secundã a fost dominatã clar de HC Vaslui, care a reusit sã marcheze 19 goluri, Marius Ignat fiind cel mai bun marcator al echipei, cu nouã reusite. Vasluienii s-au impus fãrã probleme, scor 35-25, diferentã care putea fi mult mai mare dacã handbalistii vasluieni nu ar fi ratat cinci lovituri de la sapte metri. Pentru HC Vaslui au marcat: Marius Ignat (9 goluri), Hagiu (6), Tutu (5), Barac si Cotinghiu (câte 4), Sandu Iacob (3), Sabin Ignat (2), Bejinariu si Acatrinei (câte un gol). În runda urmãtoare, joi, 20 februarie, Vasluiul va întâlni, pe teren propriu, cealaltã reprezentantã a judetului Iasi, Politehnica Miroslava Iasi.