17.2 C

Victorie mare pentru juniori (foto)

LPS Vaslui – LPS Suceava 25-23

ÎNVINGÃTORI…Într-o atmosferã animatã de o galerie extrem de vocalã si sub privirile antrenorului Leonard Bibirig, handbalistii juniori ai Liceului cu Program Sportiv Vasluiului au reusit sã-si netezeascã drumul spre turneul semifinal, dupã ce s-au impus în fata Sucevei cu scorul de 25-23.

Vasluiul are viitor la handbal si încã unul foarte frumos. Dupã ce duminicã au bãtut ocupanta locului trei în clasamentul Seriei A chiar la ea acasã, handbalistii antrenati de Liviu Gugles si Sergiu Bãditã au bifat, ieri, o nouã victimã cu nume, LPS Suceava. Pentru a fi siguri de victorie, vasluienii s-au mobilizat exemplar pe toate planurile. În tribune, aproximativ 30 de colegi de clasã ai handbalistilor au fãcut o atmosferã demnã de Liga Nationalã. La tribuna 0, cadrele didactice notau cu 10 fiecare fazã ofensivã a elevilor finalizatã cu gol. Pe bancã, experimentatul antrenor nu si-a “slãbit” nici o clipã handbalistii cu indicatii. Jocul a dat roade, iar dupã primele 8 minute, LPS Vaslui conducea cu 5-2. În minutul 26, Suceava profitã de o eliminare în tabãra gazdelor si reuseste sã preia avantajul pe tabelã (10-11). Pentru câteva secunde doar, si asta deoarece Vasluiul a avut ieri în Stefan Cumpãnici, un jucãtor extraordinar. Cu câteva secunde înaintea fluierului de final al primei reprize Vasluiul reuseste douã contraatacuri scoalã, recâstigându-si statutul de principalã favoritã la victorie, scor 12-11. Repriza a doua se joacã cu garda jos de partea ambelor combatante, ceea ce creste suspansul si spectacolul în Sala Sporturilor. În minutul 50, echipa suceveanã este sanctionatã cu douã eliminãri, însã Vasluiul nu stie sã profite de avantajul numeric. Precipitãrile din ofensivã si greselile nefortate din tabãra vasluianã sunt anulate de interventiile portarului Ciprian Iftene, cãruia i se datoreazã o mare parte din victorie. Pânã în minutul 58, cele douã echipe merg cap la cap, scor 23-23. În minutul 59 Vasluiul reuseste sã preia avantajul prin Raul Cucos iar la faza imediat urmãtoare, în defensivã, se remarcã acelasi portar Iftene cu un plonjon aplaudat de toatã sala. Ultimele 10 secunde al partidei, Vasluiul porneste pe un contraatac, oprit printr-un fault grosolan de pivotul sucevean. Cartonas rosu pentru Suceava iar Vasluiul terminã meciul printr-un 7 m transformat de Cumpãnici, scor final 25-23. “Stiam cã ne asteaptã o partidã dificilã, dar am reusit sã facem un joc foarte bun si sã obtinem rezultatul dorit. Este o victorie foarte importantã pentru noi, obtinutã în fata unui adversar valoros. Îmi felicit handbalistii pentru ambitia si dãruirea cu care au jucat.” a declarat dpã meci antrenorul Vasluiului, Liviu Gugles.