7.4 C

VICTORIE ÎN DERBY

Liga a IV-a

REUSITÃ… Smart Negresti a câstigat ieri, categoric, scor 5-3 (4-1) derby-ul etapei a X-a cu FC Gârceni, dupã un meci dominat de echipa gazdã. În urma acestei victorii, Smart urcã pe locul doi, la egalitate de puncte cu FC 2002 Vaslui si FC Gârceni, însã cu un golaveraj mai bun.

Negrestenii au început mai bine partida, atacând în valuri, în timp ce echipa primarului Scutelnicu a fost mai incisivã pe stânga, acolo unde Petrut a creat probleme. Vulpe si Mihãilã au ratat din pozitii clare, în timp ce gazdele înscriu si se distanteazã repede la 3-0. Configuratia meciului a continuat în aceeasi notã de dominare a gazdelor, care au intrat la pauzã cu un avans de trei goluri, 4-1. În repriza secundã, negrestenii au preferat sã tinã de rezultat, în vreme ce Soldan si compania au încercat sã reducã din diferentã. A fost si un cartonas rosu, de la FC Gârceni, portarul fiind eliminat în prelungirile partidei dupã un fault în careu din pozitie de ultim apãrãtor. Gazdele au ratat penalty-ul, iar meciul s-a terminat cu victoria negrestenilor, scor 5-3. Pentru Smart Negresti au marcat: Apetrei (3), Cioatã si Nãzãreanu. “Am înscris repede si ne-am fãcut meciul usor. Am avut initiativa, o posesie superioarã si am fost echipa mai bunã. Este o victorie meritatã care ne aduce pe locul doi în clasamentul seriei Nord”, a declarat antrenorul echipei, Liviu Bãlan. În etapa urmãtoare, Smart Negresti va întâlni SC Lipovãt, în timp ce Gârceniul primeste vizita liderului, Atletico Vaslui.