17.1 C

Victorie frumoasã pentru LPS Vaslui

Juniori

SPECTACOL… O victorie si o înfrângere pentru juniorii Liceului cu Program Sportiv cu LPS Focsani, în etapa a XXIV-a a Campionatului National de juniori A si B. Victorie spectaculoasã pentru juniorii B, pregãtiti de Alexandru Amarandei. Focsãnenii au condus de douã ori, 2-1 si 3-2, însã LPS-istii au întors scorul si s-au impus cu 4-3.

LPS Vaslui a ajuns la cea de-a cincea victorie în aceastã stagiune, dupã ce a învins LPS Focsani, scor 4-3, dupã un meci în care spectatorii prezenti au vãzut de toate: goluri, ratãri si rãsturnãri de scor. Un meci frumos, oferit de douã echipe aflate în partea inferioarã a clasamentului. Primii au marcat vasluienii, însã, oaspetii au întors repede scorul, reusind sã intre la cabine cu un avantaj de un gol: 2-1. Dupã pauzã, pustii lui Amarandei au fãcut una dintre cele mai bune reprize din acest sezon, reusind sã întoarcã rezultatul si sã se impunã cu 4-3. În urma acestui succes, vasluienii au acumulat 17 puncte si urcã pe locul 11 în clasament. De partea cealaltã, juniorii A, antrenati de Constantin Petrea, au cedat, scor 1-3, cu echipa similarã a LPS Focsani. LPS-ul a condus cu 1-0, dar oaspetii au revenit si s-au impus cu 3-1, dupã multe erori în echipa vasluianã. Dupã acest rezultat, LPS Vaslui rãmâne pe locul 11 cu 19 puncte. În runda urmãtoare, sâmbãtã, 14 mai, vasluieni vor juca, în deplasare, cu LPS Suceava.