20.2 C

Tiki-taka, Sporting Juniorul Vaslui! (VIDEO)

Sporting Juniorul Vaslui – Bucovina Rãdãuti   2-1 (0-0)

SUCCES… Deziluzia trãitã de vasluieni în primele douã etape s-a încheiat, iar „galben-verzii” au rupt seria ghinioanelor. Sporting Juniorul Vaslui a câstigat restanta cu Bucovina Rãdãuti, scor 2-1, si a obtinut prima victorie în Liga 3. Omul meciul a fost mijlocasul Auras June, cu un gol marcat si o pasã superbã la golul lui Hagiu. Cel de-al doilea gol al Vasluiului a fost înscris dupã o fazã prelungitã de atac, în care vasluienii au pasat de 12 ori, ametindu-i pe bucovineni.

Sporting Juniorul Vaslui a rupt seria meciurilor fãrã victorie din aceastã stagiune si a obtinut primul succes. Bãietii lui Cornel Cracea au trecut cu 2-1 de Bucovina Rãdãuti, la capãtul unei partide dominate, în mare parte, de vasluieni. Bucovinenii au venit la Vaslui cu un lot decimat de coronavirus, cu doar 13 jucãtori eligibili de joc si fãrã Cristi Butnariu si Iulian Ionesi pe bancã, ambii antrenori fiind în izolare la domiciliu. Vasluienii au profitat din plin si au pus stãpânire pe joc, dar Rusu, June, Mocanu si Cracea nu au reusit sã înscrie în prima reprizã. Oaspetii au avut o singurã oportunitate în prima parte, dar Ailenei a fost la post la lovitura de cap a atacantului bucovinean. Repriza secundã a debutat perfect, iar Auras June (min. 46), lansat perfect, reuseste o scãritã peste goalkeeperul bucovinean. Cel de-al doilea gol al Vasluiului a fost unul de poveste, dupã 12 pase consecutive. „Galben-verzii” au început atacul din propria jumãtate, la fazã contribuind si portarul Ionut Ailenei. Au fost 12 pase consecutive, actiunea fiind finalizatã cu gol de Vali Hagiu (min. 56), dupã o pasã de exceptie a lui June cãtre Iakafi, venit la învãluire. Bucovina a redus din diferentã în minutul 90, dupã un corner, dar meciul s-a încheiat cu victoria Vasluiului, scor 2-1. Sporting Juniorul Vaslui a evoluat în formula: Ailenei – Baciu, Costache, Chiorean, Stefanovici – Onut, Mocanu – Hagiu, Cracea, June – Rusu. Au mai intrat: Iakafi, Codreanu, Oblesniuc si Gherase. Antrenor: Cornel Cracea. În urmãtorul joc, sâmbãtã, 3 octombrie, Sporting va juca, în deplasare, cu Bradu Borca.