5.7 C

Si-au respectat blazonul

CALIFICARE… Detinãtoarea trofeului, Zimbru a câstigat cu scorul de 3-1 derby-ul cu Victoria Unistil, într-o partidã ce a contat pentru etapa a II-a din faza grupelor a Cupei României – faza judeteanã.

Zimbru a început mai bine meciul, a marcat destul de repede prin noua achizitie, Gabriel Crãciun, fostul fotbalist al Petrolului si a presat în jumãtatea adversã continuând sã aibã un tempo ridicat. De partea cealaltã, Victoria Unistil a intrat mai greu în meci, însã a avut noroc la chiar prima ocazie importantã, când a reusit sã egaleze prin Florin Roiu. În repriza secundã, “zimbrii” au preferat sã stea mai mult în jumãtatea proprie, încercând sã surprindã pe contraatac prin Tiberiu Bucur. “Galben-rosii” s-au închis bine, au mai înscris de douã ori si au reusit sã obtinã o victorie importantã, care le asigurã calificarea în sferturile de finalã. Per total, cele douã echipe nu au evoluat la nivelul pe care îl pot oferi, însã bãietii lui Nelu Cârmaciu sunt multumiti cã si-au atins obiectivul. În pofida esecului de sâmbãtã, Victoria Unistil pãstreazã sanse la calificare, Soldan si compania având nevoie de o victorie în meciul cu Atletic. Tot în etapa a II-a, Voltaj si Inter Traian au realizat scorul etapei, câstigând cu 7-2, în fata celor de la Racova Puscasi si Smaratex Boys.