17.6 C

Scandal la Bogdãnesti

Liga a IV-a

PROBLEME… Etapa a sasea a turului a adus si primele incidente pe terenurile de fotbal din judet din aceastã stagiune. La Bogdãnesti, partida dintre AS Iulius si Podgoria Oltenesti a fost întreruptã în minutul 85, la scorul de 2-1 pentru gazde, când jucãtorii Podgoriei au pãrãsit terenul de joc.

Oficialii echipei au luat aceastã decizie în semn de protest împotriva manierei de arbitraj. Antrenorul Podgoriei, Liviu Maxim acuzã arbitrii cã au viciat rezultatul în partida cu Iulius Bogdãnesti si sustine cã maniera de arbitraj a fost una execrabilã, arbitrii fluierând doar în favoarea gazdelor. “Sunt implicat de mult în fotbal, dar nu am mai vãzut o asa manierã de arbitraj. Totul s-a fluierat în favoarea celor de la Bogdãnesti. Campionatul lui peste. Ne-au marcat douã goluri din ofsaid, iar arbitrul le-a tolerat jocul dur al gazdelor. Nu pot sã vã zic numele arbitrilor pentru cã nu au vrut sã ne spunã. M-am uitat pe raportul de arbitraj si nu era completat, habar n-am cine a arbitrat. În minutul 85, un jucãtor al gazdelor mi-a lovit un fotbalist cu podul palmei în gât, iar centralul nu a luat nicio decizie, si atunci, împreunã cu jucãtorii, am hotãrât sã iesim de pe teren. E mai bine asa, pentru cã se puteau întâmpla lucruri mult mai grave. Asteptãm ca cei de la AJF sã ia mãsuri împotriva acestor arbitri”, a declarat Liviu Maxim.

FC Gârceni, noul lider al seriei I

Marea surprizã a acestui debut de sezon, Viitorul Rebricea a pus punct sirului de cinci victorii consecutive si a pierdut meciul din deplasare, cu FC Vaslui II Zãpodeni, scor 3-4. FC Gârceni a profitat de înfrângerea Viitorului si a urcat pe primul loc dupã ce a învins cu 4-1 pe AS Victoria 2013 Muntenii de Jos.