11.2 C

S-AU REVANSAT

CSM Ploiesti – HC Vaslui 28-43 (12-18)

REACTIE… HC Vaslui a învins, ieri, în deplasare, 43-28 (18-12) pe CSM Ploiesti, într-un joc ce a contat pentru penultima etapã a Diviziei A la handbal masculin. În ultima etapã, Vasluiul va primi vizita liderului, Stiinta II Bacãu.

Dupã esecul de pe teren propriu cu CSM Cãlãrasi (27-30), Vasluiul si-a regãsit cadenta în meciul cu CSM Ploiesti. HC Vaslui a trãit periculos doar în primele nouã de minute, timp în care s-a mers cap la cap, dupã care a reusit sã punã stãpânire pe joc si sã obtinã o victorie clarã. La pauzã diferenta a fost de sase goluri, scor 18-12, dar în partea a doua, cu o apãrare ermeticã si un atac în mare formã, handbalistii vasluieni au zburdat cãtre o victorie categoricã împotriva unui adversar puternic, dar care nu a contat mai deloc în partida de ieri. În repriza secundã, Vasluiul a avut pe tabela de marcaj un avans de 18 goluri, moment în care Leonard Bibirig a trimis în teren si ceilalti jucãtori prezenti pe banca de rezerve. Ploiestenii s-au resemnat cu situatia, în timp ce Mãdãlin Tutu si compania au vrut sã demonstreze cã meritã sã rãmânã în cursa pentru promovarea pe prima scenã handbalisticã a tãrii. Vasluienii s-au impus clar cu 43-28, iar gândurile sunt acum îndreptate cãtre meciul împotriva liderului, Stiinta II Bacãu, care va avea loc duminicã, 15 decembrie, la Vaslui. Pentru HC Vaslui au marcat: Tutu (opt goluri), Cotinghiu (sase), Hagiu (cinci), S.Ignat, M.Ignat (câte patru), S.Iacob, Barac, Moldovanu, Bejinariu (câte trei), Soare (douã), Ragea, Acatrinei (câte un gol).