17.1 C
25-apr.-2024

Rezultat influentat de arbitraj

DERBY… Dupã esecul de la Fãlticeni, „galben-verzii” se pregãtesc de primul meci pe teren propriu, cel împotriva conjudetenei, Husana Husi. (sursa foto: fotosport.ro)

Liga 3

ESEC… Sporting Juniorul Vaslui a pierdut meciul din prima etapã a Ligii 3, scor 0-1, în deplasare, cu Somuz Fãlticeni. Unicul gol al partidei a fost marcat de Julei (min. 59) dintr-un penalty contestat de vasluieni. Oficialii clubului vasluian pun acest esec si pe seama arbitrajului ostil de care au avut parte în confruntarea de la Fãlticeni.

„Galben-verzii” au jucat în inferioritate numericã din minutul 47, dupã ce atacantul Robert Rusu a vãzut cel de-al doilea cartonas galben pentru un fault inexistent la mijlocul terenului. Mai mult, Somuz s-a impus dintr-un penalty controverstat, acordat dupã un duel în careu dintre Chiorean si atacantul fãlticenenilor. La finalul partidei, conducerea clubului vasluian s-a arãtat nemultumitã de arbitrajul de la Fãlticeni, considerând cã Sporting Juniorul Vaslui a fost clar dezavantajatã. „Am avut penalty, dar din pãcate arbitrul nu a vãzut. A dat galben pentru simulare, iar în primul minut din repriza secundã l-a eliminat pe Rusu pentru un presupus fault la mijlocul terenului. E usor sã câstigi asa, cu ajutorul arbitrilor. În inferioritate numericã am jucat mai bine si chiar puteam obtine un punct. Noi trebuie sã crestem de la meci la meci, sã jucãm si sã avem ritm de joc. Urmeazã un meci greu cu Husiul, dar o sã fie un meci dificil si pentru ei.”, a declarat antrenorul Vasluiului, Cornel Cracea. Sâmbãtã, 19 septembrie, de la ora 17.00, Sporting Juniorul Vaslui va întâlni, pe teren propriu, pe Husana Husi, într-un adevãrat derby judetean. Husenii se aflã pe primul loc în Seria 1 a Ligii 3, cu 6 puncte, în vreme ce vasluienii sunt pe 5, cu zero puncte, dar si cu un meci mai putin disputat.