11.2 C

R.C. Bârlad a învins în derby-ul orgoliilor Poli Agro Iasi

VICTORIE Sâmbãtã, Rugby Club Bârlad s-a impus în deplasare, în fata celor de la C.S. Poli Agro Iasi (derby-ul etapei a X-a) cu scorul de 11 la 10 (8 – 5). Dupã aceastã victorie, bârlãdenii ocupã pozitia a a doua în clasamentul Diviziei Nationale de Rugby seniori. Antrenorul Ioan Harnagea a lãudat evolutia tuturor jucãtorilor, spunând cã s-au mobilizat exemplar pentru a câstiga “meciul orgoliilor”. În tur, iesenii s-au impus la Bârlad cu scorul de 24 la 8. Etapa viitoare (pe data de 9 august a.c.), R.C. Bârlad va întâlni pe teren propriu echipa C.S. Stiinta Petrosani.

Sâmbãtã, de la ora 10.00, Rugby Club Bârlad a întâlnit pe Stadionul “Tepro” din Iasi echipa localã, pe care a învins-o cu scorul de 11 – 10. Într-o formã deosebit de bunã, jucãtorii bârlãdeni au tinut sã-si ia revansa dupã înfrângerea suferitã pe propriul teren în tur (24 – 8), astfel cã la doar nouã minute dupã fluierul de început al partidei fundasul Marin a deschis scorul. Gazdele au reusit sã revinã la mijlocul primei reprize si sã marcheze primul eseu, trecând în avantaj, însã elevii profesorului Ioan Harnagea au revenit, marcând prin Borcea. Scorul la pauzã a fost de 8 – 5 în favoarea jucãtorilor bârlãdeni. În a doua reprizã C.S. Poli Agro Iasi a reusit sã înscrie un eseu, însã Pahonea a ratat transformarea. Dupã câteva minute oaspetii au închis scorul prin Ibãnescu, dupã o loviturã de pedeapsã. Cu aceastã victorie bârlãdenii s-au apropiat la 4 puncte de C.S. Poli Agro Iasi (R.C. Bârlad mai are de jucat un meci restantã cu C.S. Nãvodari). “Bãietii s-au mobilizat foarte bine, au avut determinare si s-au impus în fata iesenilor. Au vrut neaparat sã câstige acest meci al orgoliilor si au reusit. Îi felicit pentru victorie”, ne-a declarat prof. Ioan Harnagea, antrenorul R.C. Bârlad. În celelalte partide, R.C.M. Galati a învins cu 5 – 0 (prin neprezentare) pe C.S.U.A.V. Arad, iar C.S. Nãvodari a “umilit” pe teren propriu pe C.S.M. Bucovina Suceava, cu scorul de 35 – 0. Clasamentul la zi, dupã aceastã etapã aratã astfel: 1. – C.S. Poli Agro Iasi (31 puncte); 2 – Rugby Club Bârlad (27 puncte); 3 – C.S. Nãvodari (24 puncte); 4 – C.S. Stiinta Petrosani (21 puncte); 5 – C.S.M. Bucovina Suceava (18 puncte); 6 – R.C.M. Galati (11 puncte); 7 – C.S.U.A.V. Arad (8 puncte). Etapa viitoare R.C. Bârlad va întâlni pe teren propriu echipa C.S. Stiinta Petrosani, C.S.U.A.V. Arad va juca cu C.S. Nãvodari, iar C.S.M. Bucovina Suceava va întâlni acasã C.S. Poli Agro Iasi.