11.2 C

O joacã de copii

sursã foto: Stefan Pilat (Stiinta Miroslava)

Sporting Juniorul Vaslui – Stiinta Miroslava    0-6 (0-5)

ZI NEAGRÃ… Sporting Juniorul Vaslui a fost surclasatã de Stiinta Miroslava, scor 0-6 (0-5), în etapa a 8-a a Ligii 3. Stiinta Miroslava nu i-a lãsat nicio sansã Vasluiului, marcând de cinci ori în doar 35 de minute! Trupa lui Cornel Cracea a fost depãsitã la toate capitolele si numai interventiile portarului Ionut Ailenei au fãcut ca scorul sã nu fie mai sever.

Sporting Juniorul Vaslui, care a trimis în teren o echipã formatã din jucãtori în vârstã de 18 si 19 ani, a pierdut, fãrã drept de apel, scor 0-6, în fata liderului Seriei 1, Stiinta Miroslava. „Galben-verzii” au fost depãsiti la toate capitolele de Miroslava, care a jucat cu dezinvolturã, inspiratie si cu, cel putin, o vitezã în plus. Oaspetii au înscris repede si dupã numai 11 minute de joc conduceau cu 2-0! Dupã primirea celor douã goluri, jucãtorii vasluieni au cãzut mental. Gelu Grigoras a vãzut cartonasul rosu, cam usor acordat, iar Miroslava a fãcut 3-0 dupã numai 17 minute de joc! De aici, totul a fost mult mai usor pentru echipa de la marginea Iasiului, antrenatã de Cristi Popovici, fost antrenor în Liga 1 la FC Botosani. Pânã la pauzã au mai înscris de douã ori, prin Nemtanu (26) si Unghianu (35). În partea secundã, echilibrul numeric s-a restabilit, deoarece unul dintre mijlocasii Miroslavei a avut o intrare urâtã, cu talpa. „Galben-verzii” ar fi putut marca golul de onoare, dar au ratat trei ocazii uriase. Însã, cei care au înscris au fost tot iesenii, din penalty, prin Asãvoaei (84). S-a terminat 0-6, la capãtul unui meci în care vasluienii au primit o adevãratã lectie de fotbal de la o echipã experimentatã si cu pretentii la promovarea în Liga 2. Miercuri, 4 noiembrie, vasluienii joacã, la Suceava, restanta din etapa a 7-a.

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        Stiinta Miroslava    8        6        1        1        22-6             19

2        Bucovina Rãdãuti7 5        1        1        18-7             16

3        Somuz Fãlticeni     8        4        2        2        12-9             14

4        Ceahlãul                8        4        1        3        10-8             13

5        Husana Husi          8        4        0        4        11-10            12

6        Foresta Suceava     6        3        1        2        10-6             10

7        Sporting Vaslui      7        3        0        4        8-11             9

8        Dante Botosani      8        3        0        5        10-14            9

9        Bradu Borca 8        1        2        5        7-19             5

10      CSM Pascani 8        0        2        6        2-20             2