11.3 C
23-apr.-2024

LPS Vaslui, pe podium la Campionatul National de cros

Atletism

REUSITÃ… Medalii de bronz la Campionatul National de cros de la Botosani pentru atletele Liceului cu Program Sportiv Vaslui. Fetele pregãtite de Viorica Pintilie s-au clasat pe locul trei la Copii 1 – 1,5 kilometri. Din echipa vasluianã au fãcut parte Antonia Dragomir, Elena-Amalia Ciobotaru, Georgiana Ichim si Cãtãlina-Beatriz Neghinã.

La sfârsitul sãptãmânii trecute, la Botosani, a avut loc Campionatul National de cros – Under 18, U16, Copii 1 si Copii 2. Vasluiul a fost reprezentat de 16 atlete de la LPS Vaslui, CSM Vaslui si CSS Bârlad. Pe lângã medalia de bronz obtinutã de fetele de la LPS Vaslui, Larisa Talpis, dublã legitimatã la CSS Bârlad si CSM Bistrita, a cucerit medalia de argint cu echipa la Under 18 – 4 kilometri. Echipa de fete a LPS Vaslui, Copii 2 – 1,2 km, s-a clasat pe locul 5, în timp ce la categoria Under 18 – 4 km, atletele de la LPS Vaslui si CSM Vaslui s-au clasat pe locul 6. Atletele de la LPS Vaslui sunt pregãtite de profesoarele Viorica Pintilie, Elena Bogos si Doina Cretu.