17.4 C

Louis Munteanu, un nou gol pentru România U19

Ion Gheorghe si Louis Munteanu in meciul de amical de fotbal dintre Romania U19 si FC Voluntari, disputat fara spectatori pe Stadionul central al Centrului National de fotbal de la Buftea, sambata 5 septembrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

SUCCES… Reprezentativa Under 19 a României care va evolua la Campionatul European gãzduit de tara noastrã a încheiat stagiul de pregãtire cu un joc amical împotriva formatiei de Liga 1, FC Voluntari. „Tricolorii” U19 s-au impus cu 3-2, vasluianul Louis Munteanu reusind sã îsi treacã numele pe lista marcatorilor.

Vasluienii Louis Munteanu (Viitorul Constanta), Stefan Stefanovici (Sporting Juniorul Vaslui) si Ovidiu Perianu (FSCB) au participat la un stagiu de pregãtire cu echipa nationalã de fotbal a României – U19. La final de cantonament, „tricolorii” au sustinut si o partidã de verificare împotriva celor de la FC Voluntari, scor 3-2. Voluntariul a deschis scorul prin Eric de Oliveira, dar tricolorii au restabilit egalitatea prin Louis Munteanu, în minutul 40. Antrenorul Daniel Oprescu a schimbat aproape toatã echipa la pauzã, oferindu-le tuturor jucãtorilor convocati minute în aceastã partidã. Munteanu, Stefanovici si Perianu au jucat în prima reprizã, iar Perianu a purtat si banderola de cãpitan. Ianis Stoica (min. 54) si Szondi (60) au dus scorul la 3-1, pentru ca Voinescu (86) sã stabileascã scorul final, 3-2. Echipa României U19, prima reprizã: 12. Hindrich – 2. Grosu, 16. Chilili, 5. Mitran, 4. Stefanovici – 24. Casiadi, 6. Perianu (cpt.) 19. Danciu, 22. Bani, 17. Baiaram – 9. Munteanu. A doua reprizã: 1. Sava – 13. Iana, 15. Tãlmaciu, 5. Mitran (Pascu 65), 3. Pantea – 8. Grameni, 19. Szondi – 21. Borcea, 10. Pitu, 11. Sima – 7. Stoica (cpt.). Antrenor: Daniel Oprescu. Euro U19 din 2021 la care România este calificatã din oficiu în calitate de gazdã, va reuni 8 echipe, urmând sã se dispute un total de 15 partide. Turneul va debuta pe data de 30 iunie 2021, iar finala competitiei se va desfãsura pe 13 iulie.