7.4 C

Lorena Ostase a marcat, dar România a pierdut primul meci de la EURO!

Handbal

ESEC… România a fost învinsã de Germania cu 22-19, în meciul de debut de la Campionatul European de handbal feminin din Danemarca. Vasluianca Lorena Ostase (pivot, 23 de ani) a jucat trei sferturi din meci, reusind sã înscrie si trei goluri.

Fãrã Pintea, Moise si Dedu, jucãtoare lovite de Covid-19, „tricolorele” au început prost meciul cu Germania, fiind conduse si cu 6 goluri. În repriza secundã, România a redus din handicap si a reusit sã restabileascã egalitatea, 15-15. S-a terminat 22-19, iar România a debutat cu stângul la europeanul din Danmerca. Vasluianca Lorena Ostase (CSM Slatina) a jucat aproape tot meciul si a avut o evolutie destul de bunã, reusind sã înscrie trei goluri din patru aruncãri. Golurile nationalei noastre au fost marcate de Cristina Neagu (4), Eliza Buceschi (3), Cristina Laslo (3), Lorena Ostase (3), Alexandra Subtiricã (2), Andreea Popa, Nicoleta Dincã, Sonia Seraficeanu si Ana-Maria Iuganu. În urmãtorul meci, astãzi, de la ora 17.00, România va da piept cu Polonia. Pentru a obtine calificarea în faza grupelor principale, România trebuie sã învingã Polonia, mai ales cã în ultimul meci din grupã va întâlni una dintre favoritele la câstigarea trofeului, Norvegia.