11.2 C
28-mart.-2024

Husana Husi e noul lider din Liga 3

Husana Husi – Bradu Borca  5-0 (3-0)

SUCCES… Cu lotul decimat de Covid-19, Husana Husi câstigã fãrã emotii, scor 5-0 (3-0), meciul cu Bradu Borca, din etapa a doua a Ligii 3. Trupa lui Florin Croitoru a învins într-o manierã autoritarã si a urcat pe primul loc în clasament. Vioricã (2), Deleanu, Chiriac si Economou si-au trecut numele pe lista marcatorilor.

Cu o echipã „lovitã” de Covid-19 (10 jucãtori fiind depistati pozitiv, 5 înaintea meciului cu Borca), Husana Husi a avut la dispozitie un lot de doar 14 fotbalisti. Antrenorul Husiului, Florin Croitoru, a fost nevoit sã improvizeze si a trimis în teren mai multi jucãtori tineri. Prima reusitã a confruntãrii a fost semnatã de Paul Deleanu, în minutul 4, cu un sut frumos din interiorul careului de 16 metri. Husana Husi a controlat jocul, a pasat mai mult, iar Adrian Vioricã (min. 20) si Rãzvan Chiriac (min. 43) au dus scorul la 3-0 dupã primele 45 de minute de joc. În partea secundã, husenii si-au continuat evolutia bunã, Adrian Vioricã si cipriotul Economou ducând scorul la un neverosimil 5-0. „Am avut la dispozitie un lot de doar 14 jucãtori, dintre care sase jucãtori Under 19 si doi portari. Cei care au jucat s-au mobilizat exemplar si, cred cã, cu oricine am fi jucat si aveam aceastã atitudine, am fi câstigat. Suntem bucurosi cã am câstigat si cã am fructificat aproape toate ocaziile pe care le-am avut. Urmeazã meciul de marti cu Sporting Liesti din Cupã, iar vestea bunã e cã ne putem baza pe cei cinci jucãtori confirmati cu Covid-19 înaintea jocului cu CSM Vaslui.”, ne-a spus antrenorul Husanei, Florin Croitoru. Dupã douã etape, Husana se aflã pe primul loc în Seria 1 a Ligii 3, cu 6 puncte si golaveraj 6-0.