5.6 C

Fotbal – Europa League: Mainz – Gaz Metan Mediaş 1-1

FSV Mainz 05 şi Gaz Metan Mediaş au terminat nedecis, 1-1 (1-0), joi seara, pe ”Coface Arena”, într-un meci din prima manşă a turului III preliminar al Europa League la fotbal.

Gaz Metan a reuşit un rezultat excelent şi a produs surpriza în faţa formaţiei clasate pe locul 5 în ediţia trecută din Bundesliga, graţie golului marcat de iordanianul Thaer Bawab (60). Mainz deschisese scorul prin Niko Bungert (31).

Gaz Metan a început curajos şi a avut prima ocazie a meciului, în min. 4, când Breeveld a tras, iar şutul a fost deviat periculos de Liţu.

Mainz a pus apoi stăpânire pe joc şi a avut şanse de gol prin Risse (6) şi Ujah (9), dar Pleşca a fost la post de fiecare dată. Ivanschitz a tras pe lângă poarta lui Pleşca în min. 20, imitat de Pospech un minut mai târziu.

Gazdele au deschis scorul în minutul 31, după o fază fixă, Bungert reluând cu capul mingea centrată din lovitură liberă de Steber.

Mainz a fost la cârma jocului şi în restul primei reprize, dar nu a mai creat pericol la poarta echipei din Mediaş.

La reluare, Pleşca a salvat golul în faţa lui Ujah (50), după care Polanski a tras pe lângă ţintă (53). Gaz Metan a crescut în joc şi a reuşit chiar egalarea (60), prin iordanianul Bawab, care a sancţionat o minge respinsă greşit de apărarea gazdelor. Mainz a cerut penalty şi ar fi putut primi la duelul dintre Trtovac şi Ujah (61).

Allagui (66) a avut şi el o ocazie notabilă, ratând o situaţie mare şi în minutul 76. N. Muller a tras periculos din întoarcere (83). Soto a fost faultat la marginea careului în prelungiri, dar arbitrul a considerat nu a fost intervenţie neregulamentară la ultima fază a partidei.

Gaz Metan a reuşit un egal meritat, chiar dacă nescontat, şi are şanse de calificare mai departe, manşa secundă fiind programată la Mediaş, pe 4 august.