17.2 C

Cu Ostase printre marcatoare, România a învins incredibil Ungaria

UIMITOR… România s-a calificat într-un mod miraculos în grupele principale ale Campionatului Mondial din Japonia. „Tricolorele” au învins Ungaria cu 28-27, dupã ce Neagu a transformat o loviturã de la 7 metri în ultimele secunde. Vasluianca Lorena Ostase a pus si ea umãrul la calificare, cu cele douã goluri marcate.

Conduse la pauzã cu sase goluri, scor 10-16, fetele pregãtite de Tomas Ryde au fãcut o reprizã secundã senzationalã si au reusit cea mai mare victorie din ultimii ani, obtinutã în ultimele secunde. „Tricolorele” erau obligate sã câstige pentru a se califica în grupele principale, în timp ce Ungaria putea merge mai departe si cu egal, datoritã golaverajului mai bun. Cea mai bunã marcatoare a României a fost Cristina Neagu, cu 10 reusite, în timp ce vasluianca Lorena Ostase (pivot, CSM Slatina) a marcat douã goluri. Adversarele României din grupa principalã vor fi Rusia, Suedia si Japonia. Primul meci va avea loc duminicã, cu Rusia, de la ora 11.00.