10 C

Buhãescu si Pânzaru au promovat în Liga 1

Liga 1

REUSITÃ… Vasluienii Vasile Buhãescu (atacant, FC Arges) si Alin Pânzaru (antrenor secund, UTA Arad) au sãrbãtorit promovarea în Liga 1. Partida dintre Arges si UTA s-a terminat la egalitate, 1-1, dar ambele formatii au promovat direct, dupã ce Rapidul a egalat pe Turris (1-1) la ultima fazã a meciului. Play-off-ul din Liga 2 si-a consumat ultima rundã, iar marile câstigãtoare sunt UTA Arad si FC Arges Pitesti, echipe promovate direct în Liga 1. Ocupanta locului trei, CS Mioveni, va merge la barajul de mentinere/promovare în Liga 1, unde va întâlni ocupanta locului 12 din play-out. Printre cei care au reusit promovarea se numãrã si doi vasluieni: Vasile Buhãescu, atacantul Argesului, si Alin Pânzaru, antrenorul secund al celor de la UTA. Finalul sezonului în Liga 2 a fost unul nerecomandat cardiacilor. Duelul dintre FC Arges si UTA s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, dar ambele echipe au promovat direct, dupã ce Turris a fost egalatã, la Bucuresti, de Rapid, în ultimul minut al prelungirilor. Huseanul Vasile Buhãescu, lansat în fotbalul mare la FC Vaslui, a avut o evolutie bunã în partida cu UTA, iar în prelungiri a trimis în transversalã din loviturã liberã. Echipa pitesteanã este antrenatã de Ionut Badea, fost fotbalist la Vaslui, iar în lotul echipei se mai regãseste un ex-vasluian, fundasul Nicolae Musat.