17.6 C

Bârladul se impune în derby

Au venit, au jucat, au luat punctele si au plecat

FÃRÃ EMOTII…Cel mai asteptat meci al etapei a X-a din seria sud i-a avut ca protagonisti pe jucãtorii Perieniului si pe cei ai Bârladului. Desi se anunta o confruntare echilibratã, având în vedere cã se întâlneau ocupantele locurilor 4 respectiv 3, meciul a fost transat de bârlãdeni încã din prima reprizã, elevii lui Florin Bularda intrând cu 2-0 la vestiare. La final, în ciuda unor zbateri din partea celor de la Perieni de a recupera ecartul, Viitorul a reusit sã se impunã cu scorul de 4-2.

Ploile si zãpada care au cãzut sãptãmâna trecutã peste Vaslui au pus serioase probleme în organizarea meciurilor seriei sud din campionatul judetean. Din cauza suprafetelor de joc impracticabile, oficialii grupãrilor Vitis Suletea si Pajura Husi au decis sã anuleze meciurile cu Olimpia Stãnilesti, respectiv LPS Vaslui. La Fãlciu a continuat sã plouã si ieri, dar cu goluri, în poarta celor de la Banca. Liderul clasamentului, Juventus nu a avut milã de ocupanta penultimului loc si i-a administrat acesteia un sever 14-1 la finalul celor 90 de minute. Oltenestiul nu a putut sã împiedice forma bunã pe care o traverseazã Zorleniul, plecând de pe terenul Forestei „doar” cu 6 încasate. Însã cel mai asteptat si echilibrat (cel putin pe hârtie) meci al zilei s-a jucat la Perieni, acolo unde echipa gazdã,ocupantã a locului 4 în clasament a primit vizita Viitorului din Bârlad. Se anunta un adevãrat derby, cu cei de la Perieni în posturã de favoriti, având în vedere cã de pe terenul lor nici un adversar nu a reusit sã plece cu toate punctele. Sperantele acestora au fost de scurtã duratã si asta deoarece Bârladul a avut ieri un jucãtor cu mare experientã în persoana lui Menghea Valentin. Cu un gol direct din loviturã liberã si unul dupã o actiune scoalã, atacantul si-a pus repede echipa în avantaj, Bârladul intrând la pauzã cu scorul de 2-0. Dupã minutele de odihnã, gazdele au avut o tresãrire de orgoliu, au înscris douã goluri, dar la fel au fãcut si adversarii, stabilind scorul final la 2-4. „A fost un meci aflat tot timpul la discretia noastrã. Ei au avut trei ocazii din care au marcat douã goluri, noi am avut peste 30 de faze de poartã si am marcat de 4 ori. Scorul este mincinos, diferenta trebuia sã fie si mai mare. Cu toate acestea, trebuie sã recunosc, Perieniul are echipã bunã, pe teren propriu a fost invincibilã pânã la întâlnirea cu noi. Ne bucurãm pentru victorie si asteptãm urmãtorul meci cu optimism.” a decclarat antrenorul Viitorului Bârlad, Florin Bularda. În etapa urmãtoare, bârlãdenii vor jucã pe teren propriu cu Pajura Husi, principala contracandidatã la locul 2.