26.5 C
28-sept.-2024

Evolutia palidã, rezultat pe mãsurã

CSM Fãgãras – CSM Vaslui     31-25 (15-12)

START RATAT… CSM Vaslui, învinsã de propriile ratãri în primul meci din 2020. Dupã 24 de aruncãri ratate, trupa lui Leonard Bibirig a pierdut cu 31-25 (15-12) pe terenul celor de la CSM Fãgãras. În urmãtorul joc, duminicã, 2 februarie, ora 18.00, Vasluiul primeste vizita echipei CSM Focsani.

Handbalistii vasluieni s-au descurcat bine pânã în minutul 20, când conduceau cu 8-7, dupã care nu au mai marcat niciun gol timp de sase minute, dar au încasat 4 (8-11). Au fost 20 de minute în care trupa lui Leonard Bibirig a arãtat bine, semn cã se poate mai mult, cu ceva mai multã atentie si concentrare în faza de atac. Fãgãrasul a intrat la pauzã cu un avans de 3 goluri, scor 15-12, dupã o primã reprizã în care vasluienii au avut nu mai putin de 12 aruncãri ratate! Partea secundã a adus alte 11 aruncãri ratate plus o loviturã de la 7 metri irositã de ucraineanului Karamyshev. Cu toate cã antrenorul Leonard Bibirig si-a pus mari sperante în ei, interii nu au functionat mai deloc în partida de la Fãgãras, Karamyshev, Polocoser si Acatrinei marcând împreunã doar 5 goluri. S-a terminat 31-25 pentru CSM Fãgãras, iar Vasluiul rãmâne pe locul 12, cu 15 puncte, în clasamentul Ligii Zimbrilor. Pentru CSM Vaslui au marcat: Cîrchea (7 goluri), Amihãesi (5), Voinea (3), Carali (3), Khadkevich (2), Polocoser (2), Karamyshev (2) si Acatrinei (1). În etapa urmãtoare, duminicã, 2 februarie, de la ora 18.00, CSM Vaslui va juca, acasã, cu CSM Focsani 2007. În tur, la Focsani, meciul s-a încheiat cu victoria focsãnenilor, scor 25-21.