24.1 C
27-iun.-2024

Victorie si atât!

Liga 4

SPECTACULOS… Derby-ul din mansa tur a semifinalelor Ligii 4, dintre Flacãra Muntenii de Sus si CSM FC Vaslui, nu a dezamãgit. Cei aproximativ 500 de spectatori prezenti pe stadionul “Comunal” din Muntenii de Sus au avut ce vedea: goluri, ratãri incredibile si dueluri tari. CSM FC Vaslui s-a impus cu 2-1 (1-1), la capãtul unui meci în care “muntenarii” au ratat trei ocazii uriase.

Prima reprizã a fost una echilibratã, în care fiecare formatie a punctat câte o datã. Gazdele au deschis scorul prin Sebastian Târtârãu (min. 28), dupã o actiune personalã a mijlocasului Ionut Munteanu. Reactia Vasluiului a venit imediat, iar Vlãdut Mocanu (min. 32) a restabilit egalitatea din penalty, dupã un hent în careu. În partea secundã, jucãtorii Flacãrei au iesit mai motivati si au pus stãpânire pe joc. Însã, elevii pregãtiti de Gabriel Crãciun s-au jucat cu ocaziile. Sebastian Târtârãu a trimis peste poartã din trei metri, iar Ionut Munteanu, în douã rânduri, nu a reusit sã-l învingã pe Butnaru. Vasluienii au fãcut pasul înapoi în repriza secundã. Echipa, nu suporterii, care au continuat sã cânte pânã la finalul jocului. Antrenorul Vasluiului, Cristi Ungureanu a preferat o tacticã speculativã. Când îi ai pe Bogdan Botezatu si Alin Abuzãtoaei în echipã, te poti astepta oricând la un moment de magie. Dupã ce Abuzãtoaei a ratat dintr-o pozitie idealã, unu la unu cu portarul advers, “galben-verzii” aveau sã dea lovitura prin Bogdan Botezatu (min. 86). Acesta a înscris un gol superb, direct din corner. S-a terminat 2-1, iar CSM FC Vaslui pleacã cu prima sansã la calificarea în finala Ligii 4. Partida de sâmbãtã seara a reprezentat o premierã pentru comuna Muntenii de Sus, întrucât în ultimele 20 de minute s-au jucat la lumina reflectoarelor.