22.4 C
26-iun.-2024

RC Bârlad s-a calificat în play-off-ul DNS

FINAL CU BÃTAIE… Rugby Club Bârlad a disputat ultimul meci din prima fazã a play-off-ului Diviziei Nationale de Seniori la rugby, cu Stiinta Petrosani, pe stadionul „Rulmentul”. Desi la pauzã a fost 10-10, finalul meciului a apartinut celor de la Stiinta Petrosani, care s-au impus cu scorul 16-22. În pofida rezultatului, Rugby Club Bârlad s-a calificat în play-off-ul Diviziei Nationale 2019-2020, dupã ce la finalul etapelor din sezonul regular a acumulat 15 puncte. Clasamentul înaintea finalelor pentru stabilirea locurilor în DNS este: 1. CS Nãvodari – 24 puncte, 2. Stiinta Petrosani – 20pct. 3. RC Bârlad – 15 pct. si RC Grivita Bucuresti – 6 pct.

RC Bârlad a înfruntat acasã sâmbãtã, echipa clasatã pe locul 2 în Play Off, Stiinta Petrosani. Sportivii bârlãdeni au intrat în teren cu gândul cã vor reusi sã dea tot ce pot pentru a învinge. Numai cã, stiindu-se probabil deja calificati în DNS pentru anul viitor, undeva ceva n-a mers chiar cum si-a dorit antrenorul Ioan Harnagea. Prima reprizã a fost una echilibratã, echipa resiteanã reusind douã eseuri, dar nicio transformare. Bârlãdenii s-au mobilizat si au reusit sã egaleze, astfel încât la pauzã scorul era 10-10. A doua reprizã a fost si mai dramaticã, cu câteva minute înainte de finalul meciului scorul fiind 16-16. Dar echipa din Petrosani, care a fost mai motivatã decât cea din Bârlad, a reusit în ultima secundã un eseu si astfel a câstigat partida. „Au fost mai buni, au vrut s câstige si au facut un meci bun. Si noi am luptat, dar as da vina pentru esec pe tineretea jucãtorilor nostri, care nu au reusit sã se impunã, neavând experienta necesarã în meciuri decisive. Vom vedea acum ce vom face în meciul de pe 11 mai, când vom juca din nou cu Stiinta Petrosani, la ei acasã”, a spus Ioan Harnagea. Dupã ce s-a încheiat Play Off-ul (sezonul regular), urmeazã ca sã se stabileascã ierarhia celor patru echipe, în urma unor meciuri prevãzute în regulamentul DNS: echipa de pe locul I va juca cu echipa de pe locul IV, iar echiepe de le locurile II si III vor juca între ele, pe terenul celei mai bine clasate si anume locul II. Astfel, pe 11 mai, se joacã CS Nãvodari-RC Grivita Bucuresti (la Nãvodari) si Stiinta Petrosani – RC Bârlad (la Petrosani). Urmeazã finalul Play Off pe 18 mai când RC Bârlad ar putea accede chiar pe locul I. Atunci, la Bucuresti, vor juca câtigãtoarele din meciurile de pe 11 mai între ele, pentru locul 1 si 2 si învinsele din meciurile de pe 11 mai, pentru locurile 3-4. Teoretic, dacã RC Bârlad învinge Stiinta Petrosani, va juca cu câstigãtoarea din meciul dintre CS Nãvodari si RC Grivita Bucuresti putând ocupa, doar teoretic, locul I. Practic, vom vedea pe 11 mai dacã vom juca în finala mare sau în cea micã! Nu ar fi pentru prima datã când RC Bârlad ar putea ajunge în Super Ligã la rugby, dar având în vedere modestia financiarã a clubului bârlãdean, lipsa de jucãtori experimentati si alte neajunsuri, cel mai probabil RC Bârlad se va califica, nu doar teoretic,  pe locul 2 sau 3!