21.4 C
28-iun.-2024

Start cu dreptul

Handbal

REUSITÃ… Juniorii 2 de la Liceul cu Program Sportiv Vaslui au debutat cu o victorie în Grupa Valoare 1. Handbalistii vasluieni au învins cu 26-24 (10-12) pe CSS Galati si au urcat pe primul loc în clasament.

LPS Vaslui, victorie plinã de emotii la debutul în Grupa Valoare 1. Juniorii vasluieni au dat piept cu CSS Galati, una dintre contracandidatele la calificarea în faza urmãtoare a Campionatului National de handbal masculin – juniori 2. A fost un joc cu douã reprize diametral opuse. Prima a apartinut gãlãtenilor, care au intrat la cabine cu avans de douã goluri, scor 10-12. Exasperat de greselile si ratãrile elevilor sãi, profesorul Liviu Gugles a apelat la pauzã la un discurs mai aprins, iar efectul s-a observat imediat în jocul echipei. Vasluienii au început furibund repriza secundã, în care s-au distantat si la patru goluri. S-a terminat 26-24 pentru LPS Vaslui, formatie care a urcat pe prima pozitie a clasamentului. “A fost o primã reprizã cu multe greseli si ratãri, însã ne-am revenit în repriza secundã. E o victorie importantã pe care trebuie sã o legãm cu o evolutie bunã în etapa urmãtoare la Piatra-Neamt”, a declarat antrenorul Liviu Gugles. Pentru LPS Vaslui au marcat: Chiratcu (7 goluri), Matei (6) Ciurescu, Morãrasu (ambii cu câte 4 reusite), Jigobanu, Hordilã (câte 2 goluri) si Otel (1). Au mai jucat: Tãnasã, Popovici, Potorac, Faur si Artene. În runda urmãtoare, LPS Vaslui joacã, miercuri, ora 14.00, în deplasare, cu LPS Piatra-Neamt.