19.7 C
27-iun.-2024

HC Vaslui rãmâne în Liga Nationalã

OBIECTIV ÎNDEPLINIT… HC Vaslui s-a salvat de la retrogradare dupã ce, în meciul de la baraj, s-a impus în fata celor de la ACS Atletico Alexandria cu scorul de 44-27. Pentru multi dintre handbalisti, inclusiv pentru antrenorul Bozo Rudic, meciul de sâmbãtã a fost ultimul pentru HC Vaslui.

Desi era mai bine cotatã, gruparea vasluianã a început meciul de la baraj cu echipa de bazã, iar diferenta s-a vãzut încã din startul jocului. Dupã primul sfert de orã, elevii lui Bozo Rudic conduceau cu 9-3, iar soarta meciului pãrea deja pecetluitã. Alexandria a avut o zvâcnire, a redus ecartul la patru goluri ( 9-5), însã nu s-a putut opune tãvãlugului vasluian care a intrat la vestiare cu scorul de 21-13. În partea a doua, HC Vaslui a folosit jucãtorii pe care s-a bazat mai putin de-a lungul campionatului, însã acest lucru nu a avut “repercusiuni” pe tabelã, ba din contrã. Cu Vasilicã Barac pe post de MVP-ul reprizei secunde, vasluienii au apãsat si mai mult pedala de acceleratie, iar la final s-au impus cu 44-27. Pentru antrenorul Bozo Rudic, fratii Bujor, Adrian Tenghea, Nicolae Ungureanu dar si pentru alti jucãtori, meciul de sâmbãtã a fost ultimul în tricoul Vasluiul, acestia urmând sã se transfere la alte echipe din Liga Nationalã în aceastã varã.